Menu Region

Rehabilitacja ostatniego cara Rosji

Rehabilitacja ostatniego cara Rosji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prezydium Sądu Najwyższego Rosji podjęło decyzję o rehabilitacji cara Mikołaja Drugiego i członków jego rodziny. W ten sposób prawdopodobnie kończą się starania Domu Romanowów o rehabilitację ostatniego cara Rosji.
Prezydium Sądu Najwyższego Rosji uznało, że car Mikołaj Drugi Romanow, jego żona i pięcioro dzieci byli bezpodstawnie represjonowani i należy im się rehabilitacja.

To bezprecedensowa decyzja - wcześniej Kolegium Sądu Najwyższego oraz Prokuratura Generalna Rosji uznały, że rodzinie carskiej nie należy się rehabilitacja. Jako formalną przyczynę odmowy rehabilitacji podawano brak legalnie wydanego wyroku śmierci na carską rodzinę.

Ostatni car Rosji - używający również tytułu króla Polski - został rozstrzelany wraz z rodziną przez bolszewików na fali Rewolucji Październikowej w 1918 roku w Jekaterynburgu i pochowany w tajemnicy za miastem w lesie.

W 1991 roku odnaleziono szczątki ciał królewskiej rodziny. Przeprowadzone testy na DNA potwierdziły ich autentyczność. 10 lat temu rodzina carska została pochowana w soborze Piotra i Pawła w Sankt Petersburgu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się