Menu Region

Jak chronić swoje pieniądze w czasie kryzysu finansowego

Jak chronić swoje pieniądze w czasie kryzysu finansowego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Tomaszkiewicz

2Komentarze Prześlij Drukuj
W czasie kryzysu - spadków na giełdzie, rosnącego oprocentowania kredytów, wiele osób zadaje sobie pytania, jak lokować oszczędności, by nie stracić pieniędzy. Jak postępować w przypadku, gdy nie będzie mnie stać na spłatę kolejnej raty. Oto najczęściej zadawane pytania.
1. Czy lokaty są bezpieczne i czy mogą przynieść zysk?

Lokaty to w czasach kryzysu najlepsza i najbezpieczniejsza forma inwestowania. Nie przynoszą zbyt wysokiego dochodu, ale także nie ma ryzyka strat. Banki ostatnio agresywnie walczą o depozyty, dlatego oferta jest coraz lepsza. Asekuracyjnie lokując 10 tys. zł na tylko trzy miesiące (zakładamy, że kryzys wkrótce się skończy i będziemy mogli grać agresywniej), możemy zarobić po odliczeniu podatku Belki od 124,5 zł do 202,5 zł. Taki zysk dają obecnie lokaty oprocentowane na 6,15-10 proc. w skali roku. Na rocznych, oprocentowanych od 7,23 proc. do 9 proc., można natomiast zarobić od 585,6 zł do 729 zł.

2. Czy warto kupować obligacje?

To papiery emitowane przez państwo polskie, więc podobnie jak lokaty są bezpieczne. Ich oprocentowanie w skali roku wynosi w zależności od typu i czasu zapadalności obligacji od ok. 5 proc. do 6,25 proc. w skali roku. Jest więc ono na poziomie rocznych depozytów w wielu bankach. Papiery skarbowe sprzedają placówki PKO BP i jego domu maklerskiego. Można je także kupić przez internet na stronie: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl.

3. Podobno złoto to teraz dobra inwestycja

Jak zwykle w czasach kryzysu wartość złota idzie do góry. Tak jest i tym razem. Jednak dla bezpieczeństwa lokuj w nim tylko część środków.

4. Czy moje pieniądze w banku są bezpieczne?

Czysto teoretycznie istnieje możliwość, że na skutek problemów inwestora zagranicznego upadnie zależny od niego bank w Polsce. Choć to ostateczne rozwiązanie, na które musi zgodę wyrazić sąd. Firmy matki także zazwyczaj w przypadku problemów starają się sprzedać swoje zagraniczne aktywa. Ale gdyby jednak doszło do katastrofy, to gwarancję wypłaty środków z lokat daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Wypłaci całość kwoty, jeśli jej wartość nie przekracza 3,4 tys. zł (dokładnie 1 tys. euro), i 90 proc., gdy mamy do 76 tys. zł (czyli 22,5 tys. euro). Tak na wszelki wypadek można więc podzielić oszczędności pomiędzy dwa banki.

5. Podobno jest już tak tanio, że warto pomyśleć o zakupie jednostek funduszy i powrocie na giełdę

Choć od jakiegoś czasu pojawiają się takie opinie, to kolejne fale kryzysu pokazują, że jeszcze może być taniej. Giełda i fundusze są więc teraz tylko dla osób uwielbiających ryzyko i nie obawiających się strat. Z drugiej natomiast strony, jeśli do tej pory nie wyszedłeś z tych inwestycji, to i tak już zaliczyłeś tak znaczny spadek wartości swoich aktywów, że już za późno na gwałtowne ruchy. Teraz już tylko można czekać na odbicie.

6. Czy fundusze strukturyzowane są bezpieczne?

Choć namnożyło się ich ostatnio i oferują inwestycje w mniej ryzykowne rynki wschodzące, czy surowce, to jednak nie gwarantują zarobku. Przyciągają jedynie obietnicą wypłaty całości ulokowanego kapitału. Sytuacja na rynkach nawet wschodzących też jest teraz niepewna. Więc w wielu przypadkach opłacalność lokowania w takie fundusze kapitału może być równa złożeniu ich w szufladzie.

7. Co robić, gdy zacznę mieć problemy z obsługą rat kredytu?
Rosnące stopy procentowe i cena pieniądza na rynku międzybankowym (czyli cena, za jaką banki pożyczają sobie gotówkę) powoduje, że oprocentowanie kredytów, w tym przede wszystkim hipotecznych, rośnie. Część rodzin może mieć problemy z obsługą zadłużenia. Zawsze w takiej sytuacji natychmiast należy powiadomić bank. Może on wydłużyć okres finansowania, zawiesić spłatę kapitału, czy przyznać tak zwane wakacje kredytowe. To zawsze znacząco zmniejsza obciążenia klienta.

1 »
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Kruszce,nieruchomośći, dzieła sztuki...

+22 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Qrooliq (gość)  •

Złoto, moi drodzy, złoto, antyki, dzieła sztuki. Też nieruchomości. Tak przynajmniej przekonują tutaj: http://www.skarbiec.biz/wiadomosci/w_co_inwestowac.htm Sam już nie wiem... najlepiej pewnie inwestować w siebie i dzieci :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

chyba należy kupić sobie działkę pracowniczą

+22 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zielarz (gość)  •

Jest w miarę tania i jest co robić przez cały rok. Jestem wtedy niezależny . Mam przetwory i pracę na świeżym powietrzu.

odpowiedzi (0)

skomentuj