Menu Region

Kryzys nie zmniejszy bezpieczeństwa naszych oszczędności

Kryzys nie zmniejszy bezpieczeństwa naszych oszczędności

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryk Sadowski

Prześlij Drukuj
Kryzys na świecie pogłębia się. Zagraniczne banki, jak Fortis czy UniCredit, które mają swoje spółki córki w Polsce, przeżywają kłopoty.
Jednak polscy politycy chcą zapobiec panice. Ważą słowa. - Możemy spać spokojnie, kryzys finansowy w USA nie będzie miał wpływu na polską gospodarkę, na nasze oszczędności i zaciągnięte kredyty - mówił wczoraj minister finansów Jacek Rostowski po posiedzeniu rządu.

Chociaż szef resortu finansów zgadza się z prognozą dalszego spowolnienia europejskiej gospodarki w przyszłym roku, to w przypadku Polski podtrzymuje, że wzrost gospodarczy w 2009 r. utrzyma się na poziomie 4,8 proc. Zdaniem Rostowskiego kryzys gospodarczy nie powinien też zaszkodzić planom wejścia do strefy euro.

Istnieje niebezpieczeństwo, że spółki matki polskich banków mogą wyprowadzać pieniądze kosztem inwestycji.
Taki scenariusz jest możliwy, kiedy akcjonariusze zdecydują, że zysk przeznaczony zostanie na dywidendy. Ale trzeba pamiętać, że nie może, wedle przepisów naszego prawa, odbyć się to kosztem polskiego banku i np. doprowadzić go do trudności finansowych. Bardziej prawdopodobne jest ograniczenie inwestycji w nowe placówki i wstrzymanie inwestycji.

Polskie spółki córki zagranicznych instytucji finansowych, które mają kłopoty, też chcą zapobiec panice. O świetnej kondycji w Polsce zapewnia Fortis Bank. Po informacjach o kłopotach właściciela polskiej instytucji bank zwołał wczoraj konferencją prasową. - Drugie półrocze nie będzie gorsze niż pierwsze, a może być nawet lepsze. Do 2012 roku chcemy mieć dwa razy wyższy poziom przychodów i dwa razy więcej oddziałów - mówił wiceprezes Fortis Banku Jan Bujak.

Analitycy zagranicznych instytucji finansowych przekonują, że polskim bankom nie grozi kryzys. Zdaniem Radosława Bodysa z banku inwestycyjnego Merrill Lynch polski rynek kredytowy opiera się na mocnych fundamentach, ale na krótką metę może ucierpieć. Stanie się tak, jeśli centrale zachodnich banków przykręcą kurek z pieniędzmi.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się