Menu Region

Minister gospodarki Pawlak: Kryzys w USA nam nie zaszkodzi

Minister gospodarki Pawlak: Kryzys w USA nam nie zaszkodzi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Minister gospodarki Waldemar Pawlak jest przekonany, że polski system finansowy nie jest zagrożony z powodu kryzysu na amerykańskim rynku finansowym. Gość Sygnałów Dnia wyjaśniał, że polskie banki nie podejmowały tak ryzykownych działań jak zachodnioeuropejskie i amerykańskie instytucje finansowe.
Zdaniem premiera Pawlaka, kryzys uświadomił politykom błędną filozofię ekonomiczną. W jego opinii, należy przyznać, że doktryna neoliberalna nie zdała egzaminu i gospodarka potrzebuje interwencji państwa w większym stopniu, niż mogło się wcześniej wydawać. Świadczy o tym reakcja inwestorów na Wall Street po informacji, że Izba Reprezentantów odrzuciła plan Paulsona. Inwestorzy wyraźnie oczekiwali interwencji rządu amerykańskiego, a gdy ta nie nastąpiła, doszło do paniki na parkiecie - zwrócił uwagę wicepremier.


Waldemar Pawlak podkreślił, że rozumie obawy części kongresmenów, którzy zagłosowali przeciwko pomocy rządu USA dla zagrożonych upadkiem banków. Jak pisze amerykańska prasa, mamy do czynienia z sytuacją, gdy "zyski się prywatyzuje, a straty nacjonalizuje". Dlatego- zdaniem premiera -należy przywrócić przejrzyste zasady gry na rynkach finansowych, poprzez zwiększenie kontroli państwa nad ryzykiem, które podejmują zarządzający naszymi finansami. Pewnym rozwiązaniem byłoby - zdaniem premiera - pomoc państwa zagrożonym instytucjom w zamian za odebranie złym zarządcom tych instytucji przywilejów: akcji firm oraz wysokich odpraw.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się