Menu Region

Gród Kraka gości kino niezależne

Gród Kraka gości kino niezależne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Karolina Szmytko

Prześlij Drukuj
Filmowych festiwali nigdy za wiele. W Krakowie rusza dziś pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego "Off Camera". Koncepcja zorganizowania pięciodniowego święta ambitnego filmu realizowanego z dala od Hollywood zrodziła się w głowach Szymona Miszczaka i Michała Oleszczyka.
Kumple z filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim zdecydowali, że powiedzą stanowcze "nie" komercyjnym produkcjom. Najpierw założyli Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej i Nie Tylko "Off Camera". Na jego łonie wykiełkował zaś festiwal, który - o ile trafi w gusta kinomanów - ma szansę, by zyskać status nadwiślańskiego Sundance, czyli kolebki niezależnego kina.

Pierwsza edycja krakowskiej imprezy ugości 120 tytułów z całego świata.
"Zależało nam na tym, by nie zamykać się w sztywnej definicji niezależności jako kręcenia filmu w piwnicy z jedną żarówką" - zdradził Michał Oleszczyk, który na Off Camerze pełni funkcję dyrektora programowego.

W festiwalowym repertuarze znajdą się więc debiutujące na polskim ekranie, kręcone za symboliczne kwoty dziełka nowojorskiego artysty Dana Sallitta ("Miesiąc miodowy", "Wszystkie statki na morzu").

Nie zabraknie również produkcji niezależnych o poważniejszych budżetach, które ze swych filmowych stajni wypuścili uznani twórcy tego kręgu, m.in. Brazylijczyk Karim Ainouz ("Suely w niebie"), autor "Edukatorów", Niemiec Hans Weingartner ("Free Reiner") czy Argentyńczyk Lisandro Alonso ("Liverpool").

Imprezę otworzy nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Cannes francuski dramat Laurenta Canteta "Klasa". Zamknie ją zaś projekcja wstrząsającego amerykańskiego dramatu "Bezdzietni" (reż. Charlie Levi).

Najważniejszym punktem programu Off Camery będzie konkurs o Krakowską Nagrodę Filmową. Wystartuje w nim 12 produkcji. Zawalczą o ufundowany przez prezydenta Krakowa czek na kuszącą sumkę 100 tys. euro.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się