Menu Region

Donald Tusk postanowił naprawdę poznać Polskę

Donald Tusk postanowił naprawdę poznać Polskę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Ćwiek, Agata Kondzińska

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Doradcy strategiczni premiera tworzą atlas regionów, w którym scharakteryzowany zostanie poziom rozwoju lokalnego. Będzie to miało wpływ m.in. na dotacje unijne.
My też mamy obsesję. Naszą jest dbałość o naprawdę zrównoważony rozwój - tak w listopadzie o polityce regionalnej w swoim exposé mówił premier Tusk. Czy przyszedł czas, by te zobowiązania wykonać?

Doradcy strategiczni premiera zabrali się do tworzenia atlasu regionów, w którym scharakteryzowany zostanie poziom rozwoju lokalnego. Na wieść o tym opozycja puka się w czoło: pełna wiedza o województwach już jest, a premier chce po prostu na siłę pokazać, że coś robi.


Dr Mikołaj Herbst, odpowiedzialny za przygotowanie dokumentu, rządowy projekt tłumaczy tak: - Chcemy namalować Polskę zróżnicowaną, taką jaka jest w regionach. To będzie diagnoza i prognoza.

Doradcy rządowi będą przy tworzeniu atlasu współpracować z ekspertami z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych. Prace potrwają przynajmniej pół roku. Długo, bo to będzie kompleksowa analiza na podstawie istniejących już danych, która powstanie we współpracy z samorządami.

W atlasie regionów znajdzie się m.in. opis sytuacji na lokalnych rynkach pracy, poziom bezrobocia i zapotrzebowania na kadrę w regionie. - To ważne, bo wiedząc, którzy pracownicy w jakim regionie pracują, można tam lokować konkretne inwestycje - mówi Michał Boni, szef doradców w kancelarii premiera.

Doradcy sprawdzą też dostępność służby zdrowia, poziom edukacji, a nawet skuteczność administracji samorządowej i szybkość podejmowanych przez nią decyzji. Nie ominą newralgicznych problemów: dróg, dostępu do internetu.

- Oczywiście nie napiszemy wprost, że na przykład województwo podlaskie jest biedne i tam trzeba dać pieniądze - opowiada Herbst. - Ale na podstawie zgromadzonych przez nas danych będzie można wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Gotowy atlas regionów trafi do premiera i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. - Resort dostanie pełną wiedzę o sytuacji w regionach i dzięki temu będzie lepiej dobierać unijne i państwowe środki, które do nich kieruje - mówi Michał Boni.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

MakDonald

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Malibu (gość)  •

To zakłamany oszust - patrz nasłanie Jaruckiej na kontrkandydata w kampanii wyborczej. Ale Polacy już się na nim poznali za rządów AWS-u.

odpowiedzi (0)

skomentuj

gdzie ?

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nuss (gość)  •

Gdzie jest premier ? Podobno na kolejnym zasluzonym urlopie. Zawsze jak sa trudne sprawy to ten osobnik znika. Jak widac mozna sie bez niego doskonale obyc. I tak trzymac.. po co ma przerywac stan permanentnego urlopu.

odpowiedzi (0)

skomentuj