Menu Region

Pomoc niepełnosprawnym balastem dla rządu PO?

Pomoc niepełnosprawnym balastem dla rządu PO?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Stowarzyszenia niepełnosprawnych protestują przeciwko planowanej likwidacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Według planów rządu fundusz zostanie włączony do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a zadania oddziałów wojewódzkich funduszu przejmą samorządy.
Niepełnosprawni uważają, że reforma jest źle przygotowana i wprowadzana zbyt szybko. Jak mówi Krystyna Mrugalska, przewodnicząca Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych, PFRON rozwiązuje dotychczasowe umowy z organizacjami pomagającymi niepełnosprawnym. Organizacje muszą podpisać nowe umowy z samorządami i zreformowanym funduszem, a do czasu ich podpisania nie otrzymają pieniędzy.

Według Krystyny Mrugalskiej, nie wiadomo ile pieniędzy będzie przeznaczone na pomoc niepełnosprawnym w przyszłym roku, nie ma też nowych procedur przyznawania dotacji organizacjom. Dlatego podpisanie umów będzie możliwe dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Zdaniem Mrugalskiej wiele organizacji nie przetrwa bez pieniędzy tak długo.

Maria Król, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem" z Zamościa uważa, że samorządy nie poradzą sobie z pomocą niepełnosprawnym, bo dostaną nowe zadania, ale na ich realizację będą miały mniej pieniędzy.

Reforma Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma przynieść oszczędności w budżecie państwa. Fundusz przestanie istnieć od 1 stycznia przyszłego roku, ale część zmian wejdzie w życie już 1 października.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się