Menu Region

Urazy kręgosłupa - pierwsza pomoc

Urazy kręgosłupa - pierwsza pomoc

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jolanta Bąk

1Komentarz Prześlij Drukuj
Urazy kręgosłupa - pierwsza pomoc Urazy kręgosłupa - pierwsza pomoc

(© shutterstock)

Uszkodzenia kręgosłupa powstają zazwyczaj w wyniku upadków z dużych wysokości, wypadków komunikacyjnych (przede wszystkim motocyklowych i rowerowych), a także nieszczęśliwych skoków do wody.
Pierwszymi objawami uszkodzenia kręgów jest mimowolne oddanie moczu lub kału, dotkliwy ból kręgosłupa i zaburzenia oddychania. Na uszkodzenie szyjnej części kręgosłupa wskazuje niemożność poruszania dłońmi i rękami, niedowład nóg spowodowany jest uszkodzeniem części lędźwiowej.
Poszkodowanemu, u którego podejrzewa się uraz kręgosłupa, trzeba udzielić pomocy w odpowiedni sposób.
Nieumiejętne postępowanie może doprowadzić nawet do trwałego kalectwa ofiary.
Jeśli poszkodowany jest przytomny, ale podejrzewa się uraz kręgosłupa, to nie należy go ruszać, lepiej pozostawić go w pozycji, w której się znajduje. Trzeba zapytać, w jakich okolicznościach doszło do wypadku.
Zainteresować się, czy ma czucie w palcach rąk i nóg, czy może poruszać kończynami. Jeśli nie może tego zrobić, należy podejrzewać uraz kręgosłupa. Nie wolno go przenosić za ręce i nogi, nie podnosić za barki ani przesuwać. Poszkodowanego najlepiej ułożyć na noszach. Jeśli nie ma do nich dostępu, może to być cokolwiek, co spełni ich rolę (drzwi, zbite razem deski, blat stołu).
Przed transportem chorego trzeba dodatkowo zabezpieczyć, aby nie mógł się przesunąć. Może to być koc, jakaś odzież, w ostateczności nawet zwinięte w rulon gazety, warto też przywiązać ofiarę. Jeśli istnieje podejrzenie uszkodzenia kręgosłupa szyjnego, dobrze jest założyć poszkodowanemu kołnierz ochronny. W prowizorycznych warunkach można wykonać go ze zrolowanych gazet, które owija się warstwą materiału (chustą, szalem, nawet włożyć do pończochy lub długiej skarpety).
Gotowy rulon zgiąć w półkole i przyłożyć poniżej brody. Zwinąć go dookoła szyi i zawiązać jego końce.
Gdy ofiara jest nieprzytomna, nie układa się jej w pozycji bocznej ustalonej. Jeśli nie reaguje na bodźce zewnętrzne, należy sprawdzić, czy oddycha i zbadać puls. W razie konieczności trzeba rozpocząć zabiegi reanimacyjne.

CZYTAJ TEŻ:

Złamania - pierwsza pomoc
Osteoporoza - złodziej kości nie tylko u kobiet po menopauzie
Aminokwasy potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

aaa

+104 / -57

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aaaa (gość)  •

aaaaaaaa

odpowiedzi (0)

skomentuj