Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upały w Polsce mogą opóźnić pociągi. Ciężarówki zjadą z dróg

Robert Domżał
Ograniczenia w ruchu obowiązują latem również na drogach. Jezdnie wykonane z masy bitumicznej nagrzewają się w jeszcze większym stopniu, co szyny
Ograniczenia w ruchu obowiązują latem również na drogach. Jezdnie wykonane z masy bitumicznej nagrzewają się w jeszcze większym stopniu, co szyny Marek Zakrzewski
Meteorolodzy zapowiadają na czwartek, piątek i sobotę upały. Termometry mogą pokazać 37 stopni Celsjusza. Skutki upałów odczują podróżujący pociągami.

Przed nami kilka upalnych, ale i burzliwych dni. W Pile, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim słupek rtęci na termometrach może sięgnąć 37 stopni Celsjusza. Jak przewiduje Leszek Szaradowski z IMiGW w Poznaniu, tylko o jeden stopień mniej będzie w stolicy województwa i w Koninie.

Taki upał odczuć mogą pasażerowie nawet klimatyzowanych wagonów. Jeśli temperatura szyn przekroczy 55 stopni Celsjusza, wówczas PKP Polskie Linie Kolejowe ograniczą na niektórych odcinkach prędkość pociągów. Wówczas pociągi zaczną się spóźniać.

Komunikaty o ograniczeniach prędkości i opóźnieniach będą podawane na dworcach na bieżąco. Będą też zamieszczane na stronach: www.plk-sa.pl w zakładce rozkład jazdy/mój pociąg i na stronach internetowych przewoźników kolejowych.

- Temperatura badana jest co godzinę w torze bezstykowym, czyli takim, gdzie nie ma połączeń szyn. Na tej podstawie diagnosta określa, o ile należy ograniczyć prędkość pociągu - wyjaśnia Zbigniew Wolny z PKP Polskie Linie Kolejowe. Szyny dostosowane są do temperatury 27 stopni Celsjusza. Przy takich upałach, jakie mamy obecnie, nagrzewają się nawet do 50 stopni Celsjusza.

Szyny bezstykowe mają po kilka kilometrów długości. Dlatego, gdy się nagrzeją, wydłużają się o kilkadziesiąt centymetrów. Kontrole ich odkształceń prowadzone są przy użyciu tzw. toromierzy - urządzeń mierzących odległość między szynami.

Najmniej prawdopodobne jest odkształcenie torów na linii E-20 z Rzepina przez Poznań i Konin do Warszawy i Terespola. W trakcie kolejnych modernizacji wykonano na niej odwodnienie.

O blisko połowę ograniczono prędkość w roku 2006, na Centralnej Magistrali Kolejowej. Zamiast z prędkością 160 km/h, pociągi kursowały 100 km/h. Na innych trasach ograniczano prędkość do 50 km/h. W roku 2010 ograniczono prędkość między Poznaniem a Wrocławiem.

Ograniczenia w ruchu obowiązują latem również na drogach. Jezdnie wykonane z masy bitumicznej nagrzewają się w jeszcze większym stopniu, co szyny. Efektem nacisku kół pojazdów ciężarowych na rozgrzaną jezdnię są koleiny.

Od kilku więc lat w czasie wakacji samochody o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, czyli ciężarówki nie mogą poruszać się po drogach w piątki od godz. 18 do 22, a także od 8 do 14 i od godz. 8 do 22 w niedzielę, Zakaz obowiązuje też 14 sierpnia od godz. 18 do godz. 22 oraz 15 sierpnia od godz. 8 do 22. W tym czasie na drogach jest wiele aut osobowych z powracającymi lub udającymi się na wypoczynek.

SPRAWDŹ NOWĄ STRONĘ GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO! KLIKNIJ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski