Porażenia prądem - pierwsza pomoc

Jolanta Bąk
shutterstock
Jak postępować z osobami porażonymi prądem i piorunem. Co robić, aby samemy nie ulec porażeniu.

Porażenie prądem

Skutki porażenia prądem zależą od natężenia impulsu, który przepływa przez ciało. Najgroźniejsze jest wtedy, gdy ciało stawia najmniejszy opór - skóra jest wilgotna, ubranie mokre lub gdy stoi się na zalanej wodą podłodze, a nawet mokrej trawie. Porażenie może spowodować poważne oparzenia, a nawet tak duży skurcz mięśni, że doprowadzi on do zerwania ścięgien i złamania kości. Najgroźniejszym i często śmiertelnym skutkiem porażenia jest silne zakłócenie rytmu pracy serca. Ofiara porażenia zawsze wymaga pomocy lekarskiej i obserwacji szpitalnej.
Objawami porażenia są: unieruchamiający poszkodowanego silny skurcz mięśni, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, a nawet zatrzymanie akcji serca i oddechu, utrata przytomności lub zawroty głowy, oszołomienie, oparzenia.
Przed udzieleniem pomocy należy koniecznie odciąć zasilanie prądu. Jeśli do wypadku doszło w mieszkaniu, trzeba wyłączyć bezpieczniki, wyciągnąć wtyczkę z gniazdka. Jeśli nie można odciąć zasilania, trzeba skorzystać z pomocy nieprzewodzących prądu przedmiotów. Stanąć na desce, gumowej macie i spróbować odciągnąć porażonego od źródła prądu. Można ciągnąć za ubranie lub wykorzystać do tego np. kij.
Jeśli poszkodowany nie oddycha i brak u niego pulsu, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca. Gdy ofiara jest nieprzytomna, ale oddycha, ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej. Kiedy jest przytomna, trzeba ułożyć z uniesioną górną częścią ciała, ewentualne oparzenia zabezpieczyć jałowymi opatrunkami.
Przy porażeniu prądem o wysokim napięciu istnieje niebezpieczeństwo powstania łuku elektrycznego, dlatego nie wolno zbyt blisko zbliżać się do poszkodowanego, aby nie ulec poparzeniu. Nie należy samodzielnie prowadzić akcji reanimacyjnej, tylko natychmiast wezwać pogotowie.
W przypadku porażenia przez piorun dotykanie ofiary nie jest niebezpieczne (impuls elektryczny był krótkotrwały, choć o bardzo wysokim napięciu) i można od razu rozpocząć zabiegi reanimacyjne. Wszystkim porażonym przez piorun należy wykonać EKG serca.

CZYTAJ TEŻ:

Oparzenia - pierwsza pomoc
Utrata przytomności, omdlenia, wstrząs, duszności - pierwsza pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl