Menu Region

Teatr dla niesłyszących

Teatr dla niesłyszących

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Niepełnosprawni też mogą chodzić do teatru. "Teatr Konsekwentny" w Warszawie, w ramach programu "Usłyszeć Teatr", dostosowuje swoje spektakle do potrzeb widzów niesłyszących.
Aldona Machnowska-Góra, wiceprezes Stowarzyszenia Teatru Konsekwentnego wyjaśnia, że jeśli podczas spektaklu dialogi aktorów tłumaczone są na język migowy, widowie niesłyszącyi nie mają problemu ze zrozumieniem akcji.

Według Aldony Machnowskiej-Góry, przystosowanie teatru dla potrzeb niepełnosprawnych nie jest trudne. Wystarczy że osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich pomoże się pokonać schody, a osobom niesłyszącym zapewni tłumaczenie na język migowy, a zaczną one regularnie uczestniczyć w spektaklach.


Na przedstawienia teatralne mogą przychodzić też osoby niewidome. Wystarczy że podczas spektalu lektor wyjaśnia co dzieje się na scenie, a niewidomi słyszą to w słuchawkach. Według Małgorzaty Pacholec, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych, takie spektakle są dla niewidomych bardzo dużym przeżyciem.

Program "Usłyszeć Teatr" realizowany jest od roku przez Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego. Spektakle "Teatru Konsekwentnego" odbywają się w teatrze "Stara Prochownia" w Warszawie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się