Menu Region

Pierwsza w Polsce szkoła szachów Karpowa

Pierwsza w Polsce szkoła szachów Karpowa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Alicja Renkiewicz

Prześlij Drukuj
Anatolij Karpow, jeden z najznakomitszych szachistów na świecie, otworzy w małopolskim Olkuszu akademię szachową dla młodych talentów.
- Dziś otwieramy nowy rozdział w historii polskich szachów. Tu będą wyrastać młodzi mistrzowie - zapowiedział wczoraj Karpow podczas uroczystej inauguracji akademii.

W zajęciach będą uczestniczyć podopieczni trzech olkuskich podstawówek, w których powstaną klasy szachowe. W przyszłości gry w szachy będą się uczyły także przedszkolaki - w końcu sam Karpow gra w szachy od czwartego roku życia. - Nawet jeśli ktoś nie zostanie mistrzem, na pewno pokocha tę grę na całe życie - zapewnia. Anatolij Karpow da dziś w Olkuszu lekcję gry w szachy

Pierwsze wykłady dla młodych absolwentów ruszą już dziś. Poprowadzi je sam mistrz. Kolejne warsztaty będą odbywać się pod okiem najbardziej doświadczonych trenerów szachowych.


Olkusz nie został wybrany przypadkowo. Stąd pochodzą dwaj polscy szachowi arcymistrzowie - Paweł Blehm i Paweł Czarnota - oraz wielu młodszych szachistów, którzy odnoszą sukcesy na międzynarodowych turniejach. W Olkuszu odbywają się także co roku mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych. Bierze w nich udział ponad pół tysiąca zawodników z całego kraju.

Olkuska akademia szachowa jest osiemnastą na świecie, którą założył rosyjski mistrz. Podobne istnieją już m.in. w Rosji, Chile, Argentynie, Niemczech i krajach skandynawskich. Anatolij Karpow, mimo że nie gra już zawodowo, nadal uczestniczy w życiu szachowym. Chętnie występuje jako gość honorowy i bierze udział w imprezach promujących tę dyscyplinę sportową.

Jak podkreśla arcymistrz, chociaż laury w królewskiej grze są ważne, szachowa szkoła ma nauczyć dzieci i młodzież przede wszystkim logicznego myślenia.

- Jestem przeciwnikiem pozwalania dzieciom na korzystanie podczas lekcji matematyki np. z kalkulatorów. Najpierw powinny nauczyć się sprawnie liczyć i próbować same znaleźć rozwiązania - mówił Karpow.


 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się