Menu Region

Minister Zembala spotkał się z NRL. Rozmawiano m. in. o...

Minister Zembala spotkał się z NRL. Rozmawiano m. in. o pakiecie onkologicznym

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Leszek Rudziński (AIP)

Prześlij Drukuj
Minister zdrowia prof. Marian Zembala wziął udział w posiedzeniu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Wraz z prezesem NRL dr. Maciejem Hamankiewiczem oraz samorządem lekarskim rozmawiał w środę m.in. o zmianach w pakiecie onkologicznym i opiece nad najmłodszymi.
1/2

Marina Zembala

(© Piotr Smolinski)

– Z wielką troską podchodzimy do opieki stomatologicznej dziecięcej. Chcemy wprowadzić wielokierunkowe działania skupione na dzieciach. Chcemy aby dzieci bez względu na status rodziców były objęte opieką higienistki i stomatologa. Ale jest to odpowiedzialność przede wszystkim rodziców, z której nikt ich nie zwolni – mówił tuż po naradzie minister zdrowia. Podkreślił, że rzecznik praw dziecka zauważył, że opieka nad najmłodszym pokoleniem Polaków stała się dla jego resortu priorytetem.
– Przywracamy wielką rolę pielęgnacji w profilaktyce – oznajmił minister. Zapowiedział, że zamierza także wprowadzić ograniczenie pokarmów typu fast-food u dzieci oraz zabronić promowania e-papierosów, które również są szkodliwe dla młodych ludzi.

Mówiąc o pracach dotyczących pakietu onkologicznego prof. Zembala stwierdził, że skoro pakiet został poddany ocenie po pół roku, należy pozwolić ekspertom ocenić na ile potrzeby 18 ośrodków onkologicznych są zaspokojone. – Wtedy ocenimy, czy w danym okręgu potrzebny jest dodatkowy ośrodek – mówił Zembala. Stwierdził ponadto, że Polsce potrzebne są silne centra onkologii i nie należy tworzyć nadmiernej liczby ośrodków, tylko skupiać się na wyposażeniu i rozbudowywaniu już istniejąch.

– Szukamy takich rozwiązań w których będziemy pomagać chorym w jak najlepszy sposób możemy. Bardzo dziękuję panu ministrowi, za zmiany w rozporządzeniach umożliwiających dostosowanie dziś działających szpitali do warunków finansowych – mówił z kolei dr Maciej Hamankiewicz, szef NRL. Oznajmił, że minister zdrowia przedstawił szereg udogodnień ustawowych umożliwiających łatwiejszy dostęp do leczenia. Wśród nich wymienił zmianę dot. klasyfikacji leków oraz udogodnieni dot. pakietu onkologicznego. – Pan minister będzie starał się dokonać zmian w karcie diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). W tej karcie znaleziono zapisy, które pomogą zmienić kształt jej funkcjonowania. Proponowane przez ministerstwo rozwiązania w 80 proc. pomogą usprawnić opiekę nad chorymi – oznajmił Hamankiewicz.

Jak podkreślił prezes NRL zmiany będą dotyczyć także funkcjonowania konsylium lekarskiego – w hematologii i pediatrii. Zapowieiał, że nastąpi zmiana finansowania „bardzo drogich procedur, a niezbędnych w diagnostyce” - takich jak np. rezonans. Hamankieiwcz oznajmił ponadto, że wraz z ministerstwem zdrowia zamierzają skrócić diagnostykę do siemiu tygodni. – Omówiliśmy sprawy dotyczące ustawicznego kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Prosiliśmy o zmianę przepisów dot. list oczekujących na opiekę dentystyczną – mówił Hamankieiwcz.
Jest to drugie spotkanie ministra zdrowia z NIL, która jest odpowiedzią na listę postulatów lekarzy i lekarzy dentystów przedstawioną prof. Marianowi Zembali przez Naczelną Radę Lekarską 26 czerwca br.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się