Wsparcie dla osób starszych i niepełnosprawnych

Jolanta Bąk
shutterstock
Problemami osób niepełnosprawnych i starszych zajmuje administracja na szczeblu powiatu. Podstawę tego systemu wsparcia stanowią starostwa powiatowe lub urzędy miast, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, urzędy pracy, ośrodki pomocy społecznej i inne instytucje. Administracja prowadzi również Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ważną rolę w pomocy niepełnosprawnym i starszym zajmują też organizacje pozarządowe działające na terenie całego kraju (Caritas, Polski Związek Niewidomych, Polski Związek Głuchych itp.), a także lokalne organizacje pozarządowe.

Działania Caritasu są nastawione przede wszystkim na zapewnienie potrzebującym różnych form
rehabilitacji i terapii. Zazwyczaj w każdej diecezji znajdują się placówki Caritasu, które są nastawione
na niesienie pomocy na swoim terenie. Caritas prowadzi ośrodki rehabilitacyjne, warsztaty terapii zajęciowej, domy dziennego pobytu, domy opieki, gabinety rehabilitacyjne, ośrodki informacji dla osób niepełnosprawnych, a także wypożyczalnie sprzętu ortopedycznego i innych wyrobów medycznych (łóżka, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, balkoniki, kule itp.).

Ośrodki rehabilitacyjne Caritasu są zazwyczaj dobrze wyposażone. Prowadzą rehabilitację na specjalnych turnusach lub podczas pobytu dziennego i zapewniają pomoc odpowiednio przeszkolonego personelu.

Domy opieki prowadzone przez diecezje, zapewniają miejsca osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, niepełnosprawności lub choroby. Ośrodki dziennego pobytu przeznaczone są dla tych pacjentów, którzy nie mogą korzystać z terapii zajęciowej. Opieka w nich obejmuje dowóz, wyżywienie i różne formy rehabilitacji. Domy stałego pobytu zapewniają niepełnosprawnym lub starszym całodzienną opiekę.
Warsztaty terapii zajęciowej prowadzone przez Caritas są finansowane przez PFRON i mają charakter
twórczy. Pacjenci pod opieką fachowców uczestniczą w zajęciach malarskich, krawieckich, stolarskich, wikliniarskich i innych.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) realizuje politykę zrównania szans osób niepełnosprawnych z szansami ludzi zdrowych. Do zadań PFRON należy m.in. tworzenie nowych oraz przystosowanie istniejących miejsc pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, likwidacja barier architektonicznych, prowadzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz rehabilitacji leczniczej.
W ramach Funduszu realizowane są także działania celowe (np. wspieranie finansowe zakupu komputera i specjalnych programów dla osób niedowidzących, zakup wózków elektrycznych, dostosowanie samochodu do potrzeb niepełnosprawnego kierowcy). Nie bez znaczenia dla pomocy udzielanej osobom starszym i niepełnosprawnym jest praca socjalna i wolontariat.

Pracownik socjalny ma przede wszystkim ułatwić osobom potrzebującym kontakt z odpowiednią placówką służby zdrowia, pomóc w korzystaniu z różnych, dostępnych form rehabilitacji, ułatwić nawiązanie kontaktów rodzinnych i wspomagać większy udział rodziny w pomocy osobie poszkodowanej.
Pracownik socjalny doradzi, jak zawrzeć umowę alimentacyjną, załatwić formalności związane z opieką pielęgniarki środowiskowej, jak starać się o wyjazd na turnus rehabilitacyjny, do sanatorium, uzyskać sprzęt rehabilitacyjny i dofinansowanie.

Wolontariusze to ludzie, którzy dobrowolnie i z dużym poświęceniem angażują się w pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym. Często są to młodzi ludzi, których można spotkać w hospicjach, zakładach opiekuńczych czy domach opieki, chętni do pomocy, spaceru z podopiecznym na wózku, a nawet do gry w szachy lub po prostu zwykłej rozmowy.

CZYTAJ TEŻ:

Opieka paliatywna
Osoby wymagające szczególnej opieki medycznej
Dodatki pielęgnacyjne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl