Menu Region

Opieka nad osobą starszą lub niepełnosprawną

Opieka nad osobą starszą lub niepełnosprawną

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jolanta Bąk

25Komentarzy Prześlij Drukuj
Opieka nad osobą starszą lub niepełnosprawną Opieka nad osobą starszą lub niepełnosprawną

(© shutterstock)

Dzięki ogólnemu postępowi i rozwojowi cywilizacyjnemu, a szczególnie z powodu nowych możliwości współczesnej medycyny, rośnie długość życia przeciętnego człowieka. Niestety, dłuższe życie nie zawsze oznacza jednakową jakość i sprawność fizyczną, chociaż różnica między wiekiem metrykalnym a biologicznym może dochodzić nawet do 20 lat.
Często w naszych domach lub rodzinach znajduje się ktoś, kto wymaga opieki - matka, ojciec, babcia, dziadek. Opieka nad osobą niepełnosprawną lub starszą, a często i jedno, i drugie, jest absorbująca i trudna. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować, ponieważ wymaga nie tylko sporo pieniędzy, dużo cierpliwości, czasu, poświęcenia, ale czasami nawet sporego wysiłku fizycznego.

Opieka domowaPodejmując się osobistej opieki nad osobą starszą lub niepełnosprawną, trzeba jak najlepiej poznać
chorobę, na którą cierpi. Dobrze jest porozmawiać z lekarzem, ewentualnie zwrócić się do stowarzyszeń zrzeszających ludzi z podobnymi schorzeniami.
Oswojenie choroby pozwoli na dostrzeganie najmniejszych nawet zmian i ocenić, czy schorzenie postępuje, czy też może następuje poprawa.
Choremu należy zapewnić odpowiedni komfort. Sklepy ze sprzętem rehabilitacyjnym mają w swej
ofercie wiele przedmiotów, które ułatwiają życie codzienne osobom nie do końca sprawnym. Można
tam znaleźć specjalne pętle z rączką ułatwiające zapinanie guzików, druciany uchwyt pomagający przy zakładaniu skarpet, specjalne kubki do picia (podobne do tych, których używają małe dzieci), sztućce z dodatkowymi uchwytami dla osób ze zwyrodnieniem stawów, specjalny grzebień z długą rączką, wygodny dla chorych z ograniczoną ruchliwością.
Przydatne może się też okazać toaleta w kształcie krzesła albo pulpit samopoziomujący, który umożliwia podanie choremu posiłku do łóżka. Dostępne są specjalistyczne łóżka (np. podnoszone pilotem), które można wyposażyć w poduszki i materace przeciwodleżynowe, różnego rodzaju wózki inwalidzkie.

Zasady refundacji wyrobów medycznychKażdy ubezpieczony ma prawo do korzystania z refundacji kosztów zakupu wyrobów medycznych,
którą zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia. Refundację należy rozumieć jako całkowity lub częściowy
zwrot kosztów pomocniczych środków pomocniczych (pieluchomajtki, worki stomijne, cewniki, wkłady anatomiczne, soczewki, materace i poduszki przeciwodleżynowe itp.) oraz artykułów medycznych, które są sprzętem ortopedycznym (wózki inwalidzkie, kule, balkoniki, ortezy, protezy kończyn, gorsety itp.).
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. o świadczeniach gwarantowanych z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środki pomocnicze (Dz.U. Nr 139, poz. 1141), refundacja tych wyrobów jest finansowana ze środków publicznych.

Na niektóre produkty przysługuje refundacja, która w całości pokrywa koszt zakupu danego środka, za inne trzeba zapłacić część ceny, na inne obowiązuje opłata zryczałtowana, a za jeszcze inne należy zapłacić całość. Rozporządzenie określa także, komu przysługuje dany środek medyczny i przez jaki czas ma służyć (np. wózek inwalidzki przez 5 lat, potem można dostać nowy).

Zlecenie na wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi lub środkami pomocniczymi wystawia odpowiedni lekarz (chirurg, ortopeda, neurolog, reumatolog, laryngolog, czasami lekarz pierwszego kontaktu). Prawidłowo wypełniony druk zlecenia należy potwierdzić we właściwym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Odbiór sprzętu refundowanego musi własnoręcznym podpisem poświadczyć osoba, na którą wystawiono zlecenie. Jeśli nie może odebrać środków samodzielnie, powinna upoważnić do odbioru inną osobę (oprócz upoważnienia trzeba zabrać
legitymację ubezpieczeniową i podać numer PESEL osoby upoważniającej). Zlecenie na środki medyczne można zrealizować w specjalistycznych sklepach ze sprzętem medycznym, które mają podpisaną umowę z NFZ lub w aptekach. Istnieją też wypożyczalnie sprzętu medycznego, gdzie potrzebne rzeczy można wypożyczyć za odpowiednią opłatą.
1 3 4 »
25

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

System

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kinga (gość)  •

My mamy opiekunkę z Gold Care, jesteśmy bardzo zadowoleni, bo to przemiła i znająca się na swoim zawodzie pani. Do tego jesteśmy bardzo zadowoleni z systemu, który pozwala nam na ciągły wgląd w wyniki mamy, jeśli tylko będzie działo się coś złego to od razu dostajemy wiadomość. Dzięki temu jesteśmy dużo spokojniejsi.

skomentuj

Opieka

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jagoda (gość)  •

Również korzystamy z ich usług i jesteśmy zadowoleni. Na początku trochę się obawialiśmy, bo to obca osoba w domu, itp. ale pani Grażyna jest tak ciepłą osobą, że po kilku minutach rozmowy nasze obawy zostały rozwiane. Babcia nabrała wigoru, czuje się zdecydowanie lepiej niż wcześniej, bardzo się z panią Grażynką zaprzyjaźniły.

odpowiedzi (0)

skomentuj

GoldCare

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Danuta (gość)  •

Ten system to faktycznie mega sprawa, nawet jak wyjeżdżam to mam stały dostęp na bieżąco do informacji o stanie zdrowia. Widać, że założył to ktoś, komu faktycznie zależy na dobrej renomie i lubi to robić.

odpowiedzi (0)

skomentuj

cichegniazdo

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Karmel (gość)  •

Przeżyłem osiem lat z babcią w pogłębiającej się demencji i z Alzheimerem.
Dezintegracja rodziny i ciągłe zagrożenie dla chorego i domowników.
O tym wiedzą ci którzy tego doświadczyli.
To nie są dobrotliwi dziadkowie i babunie.
Tylko dla dobra chorej zacząłem rozglądać się za dobrą opieką, zwiedziłem wszystkie ośrodki w Łodzi i okolicy. Znalazłem.
Ciche Gniazdo pod Konstantynowem.
Tanio nie jest, ale fachowa opieka, atmosfera domu i tylko dla kilku osób. Było miejsce.
Polecam z czystym sumieniem. Znajdziecie i sami zobaczycie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pomoc

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Radek (gość)  •

Dużym wsparciem dla seniora, który wciąż może się przemieszczać, z pewnością będzie taki balkonik / chodzik:
http://chodzik-active.pl/

odpowiedzi (0)

skomentuj

pomoce

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

katarzyna (gość)  •

My też mamy opiekunkę. Na początku było ciężko, bo babcia nie chciała się przekonać do obcej osoby w swoim domu,ale już jest coraz lepiej. Zdecydowaliśmy się na opiekę domową, co wiązało się z zakupem wielu nowych akcesoriów, np. specjalnego materaca, pomocy do łazienki itp. My na przyklad stosunowo tanio kupiliśmy materac w takim specjalnym sklepie pomocedlaseniora.pl, dużo taniej niż w stacjonarnych sklepach.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Opieka

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Martyna (gość)  •

My mamy właśnie od nich opiekunkę. Sprawdza się bardzo dobrze, babcia nie czuje się samotnie, ma ogromne wsparcie i pomoc w pani Grażynie, można powiedzieć, że się zaprzyjaźniły. Nie żałuję tej decyzji, chociaż muszę przyznać, że miałam lekkie opory, bo to jednak obca osoba, ale pani Grażyna udowodniła, że jest godna zaufania.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Opiekun zamiast domu starców

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

czekolada23 (gość)  •

Trudno byłoby mi się rozstać z kimś z moich bliskich z powodu starości czy niepełnosprawności. Uważam, że lepsze mimo wszystko dla obu stron jest mieszkanie w domu i zatrudnienie opiekuna. Znalazłam ostatnio pewną firmię "Golden Care", ktora oferuje usługi opieki w zależności od potrzeb. Opiekun może przychodzić na parę godzin oraz zostawać na kilka dni. Będącym w tak trudnej sytuacji, polecam poczytać na stronie: www.goldcare.pl, gdzie można znaleźć dużo ciekawych informacji.

skomentuj

literówka

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

czekolada23 (gość)  •

literówka - Gold Care* :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

CZYTAJCIE KOMENTARZE!!Q

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

NIGDY DO DOMU OPIEKI,STARCÓW ITP!!! (gość)  •

tylko w niektórych komentarzach jest cała prawda o podłości dzieci i wnuków i o umieralniach:(((

odpowiedzi (0)

skomentuj

rufine

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rufine.palais@gmail.com (gość)  •

Cześć wszystkim
Jeśli jestem ten dzień jest po prostu porozmawiać z tym człowiekiem i jak on ma skutecznie wnieść radość w moim famille.voici mój problem istnieje od, że dwa lata moja żona i ja to była oddzielna bo nie było dobra praca dla powstają te potrzeby i że jest gdzie indziej, ale powiem ci, że masz przyjaciela, który zna ten potężny mężczyzna w przejściu i przez przypadek natknąłem się na tego znajomego i mówię mu o moich zmartwień i wszystko, co jest poza to, co dostałem w kontakcie z tym panem, że moja pomoc i biorąc nic ode mnie i że to było po zaspokojeniu siebie daję mu to, co ja " mają w récompense.aujourd'hui Mieszkam bardzo szczęśliwe życie obok mojej żony i enfants.il jeszcze zrobić, że mam dobrą pracę i dobre wynagrodzenie, jak żyjemy tu i dlaczego nie ty ten człowiek może wiedzieć, że jest hojny i posiada blisko radości w sercu człowieka jest jej adres powiedz mu tylko, że jest Sossou Medard wysłał cię, bo obiecałam mu to zrobić wystarczy client.voici adres: rufine.palais@gmail.com dziękuję i duże szanse na Ciebie

odpowiedzi (0)

skomentuj

dom opieki

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aga2131 (gość)  •

Słyszałam o niedawno otwartym domu opieki w Koziej Woli. Jakby ktoś chciał się dowiedzieć więcej na jego temat to tu jest str http://www.ustepniow.pl/index.html

skomentuj

Zarezerwuj sobie tam miejsce,będzie ci potrzebne.

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wróżka (gość)  •

Nikt nie chce,a ty jesteś tym wyraźnie zainteresowana,widocznie masz w tym jakiś cel,bądź własne udziały.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dom ,,opieki''=oddanie w szpony śmierci!....

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

opiekunka (gość)  •

Takie bzdury piszesz,aż nie chce się tego komentować!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rodzina

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Jeśli starsza osoba ma rodzinę, która jest w stanie się nią opiekować to uważam że dom opieki jest zbyteczny. Wiem dla osób bardziej chorych taki dom to zbawienie. Opieka pielęgniarska, rehabilitacje, lekarze blisko czego chcieć więcej. Ale jednak starszy człowiek czuje się lepiej przy bliskich, przy swoich dzieciach itd. Zresztą jak każdy.

skomentuj

Moja Mama przez chorobę nie ma już,,rodziny'',którą sponsorowała,ale ma mnie!

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

córka (gość)  •

Buhahaha.....,,Opieka pielęgniarska, rehabilitacje, lekarze blisko czego chcieć więcej''...Ty...,,Wiesz dla osób bardziej chorych taki dom to zbawienie." ??????Turbo de*ilu chce się krzyczć,co Ty bierzesz,że tak pier*olisz,wypluj to natychmiast,bo ci szkodzi! I marsz do najbliższego szpitala np na oddział neurologiczny lub geriatryczny,zobacz jak ,,przemęczone pielęgniarki",rehabilitanci,lekarze zajmują się ludźmi starszymi,tymi obłożnie chorymi ,z jaką czułością,/w obecności innych pacjentów/ się nimi zajmują może zastanowisz się, czym plujesz,co dzieje się tam gdzie nikt nic nie widzi?W jakim świecie żyjesz,nie zauważyłeś,że ludzie starsi,schorowani,bądź niepełnosprawni nigdy, na nic, nie skarżą się,nie mają siły jeść,pić,bo są na ,,wiecznym śpiochu",że wszyscy mają ich w du*ie,nie karmią,nie przewijają, pożerają ich żywcem odleżyny,że to właśnie Oni najczęściej umierają w szpitalach! Taak....bo czuwa przy Nich tylko Bóg i Kostucha,szczególnie popołudniu i w nocy,bo nie ma ,,szefostwa",bo potwory chcą mieć spokój,posiedzieć przy kawce i spać w nocy!Starość, to na razie nie ich problem i Ciebie chyba też nie dotyczy,ale spoko..Przyjdzie na czas ,że zaśpiewacie inaczej,tym bardziej, gdy dostaniecie to,co sami dajecie.Tak jest, będzie i niech tak się stanie!

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »