Menu Region

Opieka nad osobą starszą lub niepełnosprawną

Opieka nad osobą starszą lub niepełnosprawną

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jolanta Bąk

16Komentarzy Prześlij Drukuj
Opieka nad osobą starszą lub niepełnosprawną Opieka nad osobą starszą lub niepełnosprawną

(© shutterstock)

Dzięki ogólnemu postępowi i rozwojowi cywilizacyjnemu, a szczególnie z powodu nowych możliwości współczesnej medycyny, rośnie długość życia przeciętnego człowieka. Niestety, dłuższe życie nie zawsze oznacza jednakową jakość i sprawność fizyczną, chociaż różnica między wiekiem metrykalnym a biologicznym może dochodzić nawet do 20 lat.
Często w naszych domach lub rodzinach znajduje się ktoś, kto wymaga opieki - matka, ojciec, babcia, dziadek. Opieka nad osobą niepełnosprawną lub starszą, a często i jedno, i drugie, jest absorbująca i trudna. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować, ponieważ wymaga nie tylko sporo pieniędzy, dużo cierpliwości, czasu, poświęcenia, ale czasami nawet sporego wysiłku fizycznego.

Opieka domowaPodejmując się osobistej opieki nad osobą starszą lub niepełnosprawną, trzeba jak najlepiej poznać
chorobę, na którą cierpi. Dobrze jest porozmawiać z lekarzem, ewentualnie zwrócić się do stowarzyszeń zrzeszających ludzi z podobnymi schorzeniami.
Oswojenie choroby pozwoli na dostrzeganie najmniejszych nawet zmian i ocenić, czy schorzenie postępuje, czy też może następuje poprawa.
Choremu należy zapewnić odpowiedni komfort. Sklepy ze sprzętem rehabilitacyjnym mają w swej
ofercie wiele przedmiotów, które ułatwiają życie codzienne osobom nie do końca sprawnym. Można
tam znaleźć specjalne pętle z rączką ułatwiające zapinanie guzików, druciany uchwyt pomagający przy zakładaniu skarpet, specjalne kubki do picia (podobne do tych, których używają małe dzieci), sztućce z dodatkowymi uchwytami dla osób ze zwyrodnieniem stawów, specjalny grzebień z długą rączką, wygodny dla chorych z ograniczoną ruchliwością.
Przydatne może się też okazać toaleta w kształcie krzesła albo pulpit samopoziomujący, który umożliwia podanie choremu posiłku do łóżka. Dostępne są specjalistyczne łóżka (np. podnoszone pilotem), które można wyposażyć w poduszki i materace przeciwodleżynowe, różnego rodzaju wózki inwalidzkie.

Zasady refundacji wyrobów medycznychKażdy ubezpieczony ma prawo do korzystania z refundacji kosztów zakupu wyrobów medycznych,
którą zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia. Refundację należy rozumieć jako całkowity lub częściowy
zwrot kosztów pomocniczych środków pomocniczych (pieluchomajtki, worki stomijne, cewniki, wkłady anatomiczne, soczewki, materace i poduszki przeciwodleżynowe itp.) oraz artykułów medycznych, które są sprzętem ortopedycznym (wózki inwalidzkie, kule, balkoniki, ortezy, protezy kończyn, gorsety itp.).
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. o świadczeniach gwarantowanych z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środki pomocnicze (Dz.U. Nr 139, poz. 1141), refundacja tych wyrobów jest finansowana ze środków publicznych.

Na niektóre produkty przysługuje refundacja, która w całości pokrywa koszt zakupu danego środka, za inne trzeba zapłacić część ceny, na inne obowiązuje opłata zryczałtowana, a za jeszcze inne należy zapłacić całość. Rozporządzenie określa także, komu przysługuje dany środek medyczny i przez jaki czas ma służyć (np. wózek inwalidzki przez 5 lat, potem można dostać nowy).

Zlecenie na wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi lub środkami pomocniczymi wystawia odpowiedni lekarz (chirurg, ortopeda, neurolog, reumatolog, laryngolog, czasami lekarz pierwszego kontaktu). Prawidłowo wypełniony druk zlecenia należy potwierdzić we właściwym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Odbiór sprzętu refundowanego musi własnoręcznym podpisem poświadczyć osoba, na którą wystawiono zlecenie. Jeśli nie może odebrać środków samodzielnie, powinna upoważnić do odbioru inną osobę (oprócz upoważnienia trzeba zabrać
legitymację ubezpieczeniową i podać numer PESEL osoby upoważniającej). Zlecenie na środki medyczne można zrealizować w specjalistycznych sklepach ze sprzętem medycznym, które mają podpisaną umowę z NFZ lub w aptekach. Istnieją też wypożyczalnie sprzętu medycznego, gdzie potrzebne rzeczy można wypożyczyć za odpowiednią opłatą.
1 3 4 »
16

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

CZYTAJCIE KOMENTARZE!!Q

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

NIGDY DO DOMU OPIEKI,STARCÓW ITP!!! (gość)  •

tylko w niektórych komentarzach jest cała prawda o podłości dzieci i wnuków i o umieralniach:(((

odpowiedzi (0)

skomentuj

rufine

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rufine.palais@gmail.com (gość)  •

Cześć wszystkim
Jeśli jestem ten dzień jest po prostu porozmawiać z tym człowiekiem i jak on ma skutecznie wnieść radość w moim famille.voici mój problem istnieje od, że dwa lata moja żona i ja to była oddzielna bo nie było dobra praca dla powstają te potrzeby i że jest gdzie indziej, ale powiem ci, że masz przyjaciela, który zna ten potężny mężczyzna w przejściu i przez przypadek natknąłem się na tego znajomego i mówię mu o moich zmartwień i wszystko, co jest poza to, co dostałem w kontakcie z tym panem, że moja pomoc i biorąc nic ode mnie i że to było po zaspokojeniu siebie daję mu to, co ja " mają w récompense.aujourd'hui Mieszkam bardzo szczęśliwe życie obok mojej żony i enfants.il jeszcze zrobić, że mam dobrą pracę i dobre wynagrodzenie, jak żyjemy tu i dlaczego nie ty ten człowiek może wiedzieć, że jest hojny i posiada blisko radości w sercu człowieka jest jej adres powiedz mu tylko, że jest Sossou Medard wysłał cię, bo obiecałam mu to zrobić wystarczy client.voici adres: rufine.palais@gmail.com dziękuję i duże szanse na Ciebie

odpowiedzi (0)

skomentuj

dom opieki

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aga2131 (gość)  •

Słyszałam o niedawno otwartym domu opieki w Koziej Woli. Jakby ktoś chciał się dowiedzieć więcej na jego temat to tu jest str http://www.ustepniow.pl/index.html

skomentuj

Zarezerwuj sobie tam miejsce,będzie ci potrzebne.

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wróżka (gość)  •

Nikt nie chce,a ty jesteś tym wyraźnie zainteresowana,widocznie masz w tym jakiś cel,bądź własne udziały.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dom ,,opieki''=oddanie w szpony śmierci!....

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

opiekunka (gość)  •

Takie bzdury piszesz,aż nie chce się tego komentować!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rodzina

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Jeśli starsza osoba ma rodzinę, która jest w stanie się nią opiekować to uważam że dom opieki jest zbyteczny. Wiem dla osób bardziej chorych taki dom to zbawienie. Opieka pielęgniarska, rehabilitacje, lekarze blisko czego chcieć więcej. Ale jednak starszy człowiek czuje się lepiej przy bliskich, przy swoich dzieciach itd. Zresztą jak każdy.

skomentuj

Moja Mama przez chorobę nie ma już,,rodziny'',którą sponsorowała,ale ma mnie!

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

córka (gość)  •

Buhahaha.....,,Opieka pielęgniarska, rehabilitacje, lekarze blisko czego chcieć więcej''...Ty...,,Wiesz dla osób bardziej chorych taki dom to zbawienie." ??????Turbo de*ilu chce się krzyczć,co Ty bierzesz,że tak pier*olisz,wypluj to natychmiast,bo ci szkodzi! I marsz do najbliższego szpitala np na oddział neurologiczny lub geriatryczny,zobacz jak ,,przemęczone pielęgniarki",rehabilitanci,lekarze zajmują się ludźmi starszymi,tymi obłożnie chorymi ,z jaką czułością,/w obecności innych pacjentów/ się nimi zajmują może zastanowisz się, czym plujesz,co dzieje się tam gdzie nikt nic nie widzi?W jakim świecie żyjesz,nie zauważyłeś,że ludzie starsi,schorowani,bądź niepełnosprawni nigdy, na nic, nie skarżą się,nie mają siły jeść,pić,bo są na ,,wiecznym śpiochu",że wszyscy mają ich w du*ie,nie karmią,nie przewijają, pożerają ich żywcem odleżyny,że to właśnie Oni najczęściej umierają w szpitalach! Taak....bo czuwa przy Nich tylko Bóg i Kostucha,szczególnie popołudniu i w nocy,bo nie ma ,,szefostwa",bo potwory chcą mieć spokój,posiedzieć przy kawce i spać w nocy!Starość, to na razie nie ich problem i Ciebie chyba też nie dotyczy,ale spoko..Przyjdzie na czas ,że zaśpiewacie inaczej,tym bardziej, gdy dostaniecie to,co sami dajecie.Tak jest, będzie i niech tak się stanie!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dom opieki

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

moika873 (gość)  •

Ja polecam bardzo dom opieki dla osób Starszych: http://www.domopiekipalac.pl/

skomentuj

...

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

... (gość)  •

polecam skorzystać szefowo:))

odpowiedzi (0)

skomentuj

Opieka nad niepełnosprawnymi

+48 / -49

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zofia (gość)  •

Otóż artykuł jest kłamliwy ...sprzęt medyczny nie jest przez nikogo refundowany ...ssak ,pompa do karmienia ,strzykawki do karmienia nie są refundowane ...Pozostałe sprzęty takie jak łóżko ,podnośnik do transportu chorych jest tylko marzeniem na które to czeka się latami ,,,nawet materac przeciwodleżynowy ,czeka się do roku czasu ...A do tego momenty osoba chora umiera na odleżyny nie doczekawszy się ..2 pieluchy na dobę ,jest to uwłaczające godności człowieka ,,,,W tym kraju bardziej się dba o zwierzęta niż o ludzi a zwłaszcza ludzi chorych

odpowiedzi (0)

skomentuj

bez obrazy

+67 / -110

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Damian (gość)  •

nie chcę nikogo krytykować, ale nie wyobrażam sobie oddania członka najbliższej rodziny do domu opieki.

skomentuj

( ͡° ͜ʖ Nie wierzę! Facet potrafi być czuły?

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ania (gość)  •

Brawo Damian, ℒℴѵℯ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wielki szacun dla tych,którzy myślą o innych bardziej niż o sobie╰დ╮╭დ...Piękn​a miłość mnie do​strzegła ,widząc serce dobre​ i pośpiesznie w​ moją duszę wbie​gła,by nie płak​ało nigdy oko moje.A mor​ał tego krótki i​ bardzo dobrze wszystkim zna­ny​- jeśli czy­nimy​ dob­ro innym,ni​gdy nie jesteśmy​ sami!Całusiam wszystkich ludzi z czułym,dobrym sercem i mocno tulusiam,życzę szczęścia w życiu osobistym , zawodowym,uśmiechu i wszystkiego najlepszego.Cmok, młaaa

odpowiedzi (0)

skomentuj

Opieka nad osobami starszymi

+102 / -118

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sofoniasz (gość)  •

Witam.
Niedawno zmuszony byłem do znalezienia dla mojego dziadka dobrego domu opieki. Mój dziadek jest wymagającą osobą. Byle co Go nie zadowoli. Chciał mieć ciągły kontakt z pielęgniarką, zorganizowany czas, rehabilitację na miejscu, posiłki dla diabetyka. Ale najważniejsza była dla Niego atmosfera. To wszystko znaleźliśmy w Aninie. Gorąco polecam:
Dom Opieki "Pod świerkami"
04-656 Warszawa
ul. Antenowa 8
Tel/fax: (22) 613 09 02
Tel kom. 532 566 991
www.domopiekipodswierkami.pl
biuro@domopiekipodswierkami.pl

skomentuj

Pozbycie się ciężaru,brawo

+82 / -87

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gosia (gość)  •

Właśnie mam w rodzinie taki problem gdzie Siostra mojej Cioci też chce oddać ją do takiego domu,wcześniej zrobiła to ze swoją Mamą ,którą umieściła w Hospicjum,potem mojego Tatę umieściła w szpitalu[już nie żyją]czyli pobyt ich trwał nie długo no a teraz czas na Ciocię,która jest bez jednej nogi ale rozmawia i jakoś funkcjonuje. Jak jesteśmy mali rodzice nami się opiekują i nie oddają nas do przytułków jak nie dają sobie rady,a jak jesteśmy starsi to my powinniśmy się Nimi opiekować. Mam nastoletnią córkę i powiedziałam,że nie chciałabym aby mnie gdzieś oddała jak będę starsza.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Opieka nad starszymi

+73 / -111

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sofoniasz (gość)  •

Witam.
Niedawno zmuszony byłem do znalezienia dla mojego dziadka dobrego domu opieki. Mój dziadek jest wymagającą osobą. Byle co Go nie zadowoli. Chciał mieć ciągły kontakt z pielęgniarką, zorganizowany czas, rehabilitację na miejscu, posiłki dla diabetyka. Ale najważniejsza była dla Niego atmosfera. To wszystko znaleźliśmy w Aninie. Gorąco polecam:
Dom Opieki "Pod świerkami"
04-656 Warszawa
ul. Antenowa 8
Tel/fax: (22) 613 09 02
Tel kom. 532 566 991
www.domopiekipodswierkami.pl
biuro@domopiekipodswierkami.pl

skomentuj

Smutno tam i obco

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Safona (gość)  •

Witam:) No nie,strasznie śmieszą mnie tacy ludzie jak ty:)) Przecież to widać i czuć,że te teksty z linkami piszą sami zainteresowani ....Prowadzisz tą wykańczalnię "Pod świerkami"?Nie lepiej zamienić ją na burdel?...Zawsze to więcej uciechy,mniej łez i nieszczęścia ,,kuracjuszy".Hi,hi ...będziesz mieć ciągły kontakt z ,,pielęgniarką'', zorganizowany czas, rehabilitację główki na miejscu, posiłki dla deb'ila...bo najważniejsza jest atmosfera.Gorąco polecam!..Śpiew skowronka-gratis...Tym bardziej,że starość spędzisz w innym miejscu-,,Pod Piaskami",bo widzisz, jest takie stare porzekadło,które ma ogromną moc sprawczą..,,Kto się krzywdą bogaci, jego srebrniki łzami są polane ,szybko coś cenniejszego straci,a los niedolą mu odpłaci...Odejdzie jak przyszedł-goły,bo trumna kieszeni nie ma,nikt za nim łzy nie uroni,nie będzie nawet pamiętał...Brrr..Warto?

odpowiedzi (0)

skomentuj