Menu Region

Wybory na Białorusi nie były wolne

Wybory na Białorusi nie były wolne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Rozmawia Mariusz Staniszewski

Prześlij Drukuj
Z Andżeliką Borys, przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi, o zakończonych wyborach parlamentarnych na Białorusi, rozmawia Mariusz Staniszewski.
Jak ocenia Pani wynik zakończonych wyborów parlamentarnych na Białorusi?
No cóż. Na razie nie ma jeszcze oficjalnych wyników. Wiemy już jednak, że żadna z osób, które startowały z listy partii opozycyjnych, nie dostała się do parlamentu. Myślę, że tego należało oczekiwać. Mimo że na ulicach było mniej OMON-u i milicji, wynik głosowania można było przewidzieć

Spodziewała się Pani takiego wyniku? Spodziewała się Pani, że do parlamentu wejdą tylko kandydaci prezydenta Aleksandra Łukaszenki? Przecież miało być inaczej niż do tej pory.

Deklaracje władz były inne, a rzeczywistość pokazała zupełnie coś innego.

Dlaczego opozycyjni kandydaci nie uzyskują poparcia białoruskiego społeczeństwa?

Nie wydaje mi się, że oni nie mają poparcia. Wręcz przeciwnie.

To dlaczego w takim razie nie są wybierani?
To świadczy o jakości tych wyborów. Pokazuje bardzo dokładnie, co dzieje się na Białorusi. Znam przecież osobiście wielu kandydatów opozycji. Oni cieszą się ogromnym poparciem społecznym. Widziałam to na spotkaniach przedwyborczych. Weźmy przykład Jarosława Romańczuka, Polaka, który startował w tych wyborach. On ma ogromne poracie nie tylko w swoim środowisku. A on także nie dostał się do parlamentu.

Sądzi Pani, że wybory nie były przeprowadzone uczciwie?
Wyniki pokazują, że nie. Nie wierzę w to, że wszyscy nagle zagłosowali na kandydatów prezydenta. Widzę nastawienie ludzi i trudno bezkrytycznie przyjąć wyniki głosowania.

To oznacza, że reżim Aleksandra Łukaszenki zagrał na nosie Zachodowi.
Mimo wszystko te wybory różniły się od poprzednich. Nie było w nich całowania.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się