Menu Region

Cybernetyczni grzesznicy, miłujcie się wzajemnie

Cybernetyczni grzesznicy, miłujcie się wzajemnie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Ruth Gledhill "The Times"

1Komentarz Prześlij Drukuj
Duchowni ewangeliccy zaproponowali nowy dekalog, który ma na celu ochronę "Bożych blogerów" przed pokusami czyhającymi w blogosferze.
Zaalarmowani ilością jadu, jaka sączy się z blogów religijnych duchowni kościoła ewangelickiego wzywają blogerów do przestrzegania nowego dekalogu, pod karą wiecznego potępienia.

Przykazania oparte na tych, które Bóg podyktował Mojżeszowi na górze Synaj, zostały przedstawione na konferencji "Boże blogi" w Kennington w południowowschodnim Londynie.

Przykazania uwiecznił na cybernetycznych tablicach Alians Ewangeliczny, chrześcijańska organizacja charytatywna, powstała w 1846 r., by reprezentować tysiące kościołów największych wyznań na świecie.


Dekalog nakazuje blogerom, by byli uczciwi, nie traktowali bloga jak bożka, nie grzeszyli korzystając z anonimowości jaką zapewnia internet, oraz żeby czcili dzień święty, raz w tygodniu powstrzymując się od blogowania. Wśród dziesięciu przykazań znalazło się o takie: "Nie będziesz używał sieci, by cudzołożyć w myślach i czynach".

Blogerom nakazuje się szanować użytkowników blogosfery i nie wpadać w złość z powodów popełnianych przez nich błędów. Autorzy blogów nie powinni szargać reputacji innych użytkowników, składać fałszywego świadectwa ani kraść zawartości cudzych blogów.
Blogerzy winni zadowalać się tym, co sami stworzą i nie zazdrościć innym notowań w rankingach.

W ostatnich latach pojawiły się tysiące blogów, gwarantując każdemu użytkownikowi internetu łatwy dostęp do opiniotwórczych forów dyskusyjnych. "Natychmiastowy dostęp" do blogów oznacza, że internauci, którzy umieszczają tam komentarze często są rozgorączkowani i nie poświęcają czasu na refleksję, czego wymaga np. wygłoszenie przemówienia, lub napisanie listu czy eseju.

W efekcie do autora bloga lub innych komentujących adresowane są brutalne komentarze w nierzadko ordynarnych słowach. Blogi przyczyniły się do powstania grupy internautów zwanych "trollami", którzy za punkt honoru stawiają sobie umieszenie jak największej ilości oszczerstw i wrogich komentarzy, co ma zniechęcić czytelników do odwiedzania bloga, a w ostateczności nawet zniszczyć jego autora.

Duchownych zaniepokoiła rosnąca ilość oszczerstw i podżeganie do kłótni na wielu blogach, które w przeciwieństwie do prasy i telewizji nie podlegają żadnym regułom.

Nierozsądnie moderowane blogi generują wirtualne wojny w cyberprzestrzeni. Za najbardziej zacietrzewionych użytkowników internetu uważa się prawicowych blogerów z Ameryki.

Z jakiegoś powodu najwięcej nienawistnych, wrogich komentarzy pojawia się na blogach o tematyce chrześcijańskiej.

Krish Kandiah, dyrektor organizacji Churches in Mission, powiedział: - To przykazania wirtualne, nie wykute w kamieniu, ale dzięki nim społeczności blogowej będzie łatwiej połączyć dekalog ze sztuką blogowania. W epoce informacji najbardziej potrzebujemy życiowej mądrości, a Bóg poprzez Biblię przekazuje nam swoją mądrość w każdej dziedzinie życia, od sprawiedliwości społecznej, aż po społeczności sieciowe.

Mark Meynell, pastor z kościoła ewangelickiego All Souls Church w Londynie powiedział: - Internet jest ostatnim krokiem w ewolucji komunikacji międzyludzkiej i tak jak każde nowe medium niesie ze sobą nowe szanse ale i wyzwania. My, chrześcijanie powinniśmy to wykorzystać, bo wierzymy, że mamy dobrą nowinę, która jest równie cenna dla wiernych w cyberprzestrzeni, jak tych w świecie rzeczywistym.

Dekalog blogosfery

1 Nie stawiaj bloga przed swoją uczciwością
2 Nie czcij swojego bloga jak bożka
3 Nie wykorzystuj anonimowości by grzeszyć
4 Pamiętaj abyś dzień święty święcił
5 Szanuj bliźnich blogerów jak siebie samego i odpuszczaj im błędy
6 Nie zabijaj honoru, reputacji ani uczuć innych
7 Nie używaj sieci by cudzołożyć w myślach i czynach.
8 Nie kradnij zawartości cudzych blogów
9 Nie mów fałszywego świadectwa przeciwko bliźniemu blogerowi
10 Nie zazdrość blogerom wyższej pozycji w rankingach.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

To zdjecie chodzi do wszystkich tekstów o komputerach

+9 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wojtek Bibak (gość)  •

Nudna jest juz ta blondynka. Malo w niej seksapealu. Teraz jakas bruntka albo ognista ruda. Nieraz jest tak, ze kupie gazete tylko dlatego ze zdjecie wyda mi sie interesujace. Tekst jest nudny. RPzyznam szczerze, ze przejechałem od razu na koniec do tego dekalogu. A le tez po przeczytaniu dwóch pierwszych przeskoczyłem do komentarza by sie wyzwoslwic :P Ale bez jaj, sami sie zastanowcie ilez mozna puszczac tę samą fotkę

odpowiedzi (0)

skomentuj