Menu Region

Paulina Nowosielska: Krótkotrwała reforma zdrowia

Paulina Nowosielska: Krótkotrwała reforma zdrowia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dziennikarka działu opinie

2Komentarze Prześlij Drukuj
Pięć projektów: o ZOZ-ach, który pozwala na przekształcanie szpitali w spółki, o ochronie praw pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej.
To fragment zapowiadanej przez Platformę ofensywy październikowej. Ta jej część ma w konsekwencji przeorać nasz system ochrony zdrowia. Jednak od początku za dużo w niej polityki.

Właściwie to nie ma się czemu dziwić. Polska służba zdrowia leży odłogiem od lat, przesiąknięta jest do szpiku zbolałych kości politykierstwem. W swej historii po 1989 r. przeszła tak naprawdę tylko jedną reformę.

Chodzi o wprowadzenie w 1999 r. słynnych kas chorych. Oczywiście, można wylać morze atramentu, kłócąc się o to, czy kasy miały sens. Cokolwiek by jednak mówić, wtedy coś ktoś próbował ze służbą zdrowia robić.

Bez zasłaniania się tym, że ponoć szkodzi lekarzom i pacjentom. Bez wgapiania się w słupki sondaży, zwalania winy na opozycję.

Bez mała 10 lat temu pacjenci i lekarze oswajali się ze słynnymi rumowskimi książeczkami. Ci drudzy pomstowali na rosnącą biurokrację. Wyliczali, że uzupełnienie dokumentacji jednego pacjenta zajmuje 12 min. Z czasem jednak emocje zaczęły opadać, ludzie się oswajali. Wiadomo było, że nie można ciągnąć dłużej systemu zdrowia odziedziczonego po denatce PRL.

Kolejne zmiany trudno już nazwać reformami. Atmosfera wokół wprowadzania NFZ, niewidzialna lista leków za złotówkę itd., itp. Po 1989 r. mieliśmy przynajmniej 17 ministrów zdrowia (za chwilę trzeba będzie wprowadzić margines błędu). W takich warunkach trudno wierzyć, że jakakolwiek nowa reforma przetrwa dłużej niż do kolejnych wyborów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Maryjo Królowo Polski

+16 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wojtek (gość)  •

z tym koscielnym songiem taki tekst mi sie kojarzy. Nie wiem ile Pani ma lat, ale wspolczuje Pani bliskim jesli jest Pani w domu taka jak w tekstach.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pani Paulina czy Pani była kiedyś z czegoś zadowolona?

+15 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wojtek (gość)  •

Taka miąkwa jęczyciela królowa komunałów. "W takich warunkach trudno wierzyć, że jakakolwiek nowa reforma przetrwa dłużej niż do kolejnych wyborów" W takich warunkach trudno wierzyć, że jakakolwiek nowa reforma przetrwa dłużej niż do kolejnych wyborów" Łeeeeeeeeeeeeee. Zresztą zdjecie juz buduje taka intuicje.

odpowiedzi (0)

skomentuj