Menu Region

Derbista Ruten twardy jak metal

Derbista Ruten twardy jak metal

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wiktor Lubicz

Prześlij Drukuj
Trzylatki wykorzystały ulgę wagi, wygrywając porównawcze wyścigi przed Wielką Warszawską. Derbista Ruten pokonał najlepsze starsze ogiery w długodystansowej Nagrodzie St.Leger, a wicederbistka Princess of Leone najlepsze starsze klacze w Nagrodzie Krasne.
Siergiej Wasiutow pojechał na Rutenie jak Jirzi Palik w Derby i wygrał aż o pięć długości przed Hipolinerem. Najlepszy starszy koń był jednak zbyt odciągnięty w dystansie. Jego dżokej Anton Turgajew zagapił się na początku i pozwolił za daleko odjechać Rutenowi. Turgajew za późno zorientował się, co jest grane.

- Siergiej miał po starcie usadowić się za pierwszym koniem i poprowadzić, gdyby nie było tempa - zdradził po wyścigu współwłaściciel Rutena Wiesław Saniewski.

W najważniejszym wyścigu w swojej karierze stajenny dżokej Wasiutow bezbłędnie wykonał ustaloną taktykę jazdy. Na początku zarobił za darmo wiele długości i na przeciwległej prostej miał już ok. 40 metrów przewagi nad głównym Hipolinarem.

Na końcowej prostej derbista odparł jeszcze atak Kornela, który pod Aleksandrem Reznikovem cały czas trzymał się blisko i już nie pozwolił nikomu zbliżyć się do siebie. Im bliżej celownika, tym lepiej galopował.

- Po Derby Ruten wreszcie normalnie pracował. Celem jest Wielka Warszawska. Następnie chcemy oddać go do treningu w Niemczech. Wróci do Polski dopiero po zakończeniu kariery wyścigowej - zapowiada Wiesław Saniewski w imieniu współwłaścicieli Grażyny Molskiej i Marka Anweilera.

Ze względu na wcześniejsze kłopoty ze zdrowiem Wielka Warszawska będzie dopiero siódmym startem Rutena, konia, który trafił do Polski z USA, kupiony przez internet dwa lata temu. Wczorajszy triumf to dopiero drugie zwycięstwo syna ogiera El Prado w Polsce, który dla swych właścicieli zarobił do tej pory tylko 90 tys. zł.

Zwycięstwo w St.Lager robi Rutena faworytem Wielkiej Warszawskiej. Skreślać nie można też pokonanego wczoraj Hipolinera, który wcześniej wygrał pięć kolejnych gonitw i wciąż może zostać koniem roku. Jego możliwości pokazuje finisz. Jeszcze 500 m przed celownikiem miał 7-8 długości straty, a skończyło się na pięciu. Gdyby nie błąd po starcie, mógłby wygrać po raz szósty z rzędu.
W tym znakomitym wyścigu czteroletni Kornel nie wytrzymał dystansu 2800 m i odpadł, natomiast idący za nim pięcioletni Merlini bezskutecznie próbował zbliżyć się do Rutena. Piąty z wielkich, 9-letni San Luis, nieoczekiwanie miał kłopoty już na przeciwległej prostej.

Warto zaznaczyć, że trzylatki korzystające z pięciokilogramowej ulgi ze względu na wiek wygrały St.Leger po raz 18. od 1987 roku, gdy do wyścigu zaczęto dopuszczać starsze konie.

W sobotniej tradycyjnej Nagrodzie Krasne, głównym porównawczym wyścigu dla klaczy, wicederbistka i oaksitka Princess of Leone wyprzedziła pewnie, choć tylko o pół długości, najlepsze w poprzednim sezonie trzyletnie klacze: Irkucję i Maverę. Podobnie jak St.Leger, także sobotnia gonitwa została rozegrana w dobrym tempie w dystansie. Teraz to niestety rzadkość na Służewcu.

W Wielkiej Warszawskiej urzekająco piękna folblutka Princess of Leone wystartuje więc jako trzecia kandydatka do zwycięstwa, po Rutenie i Hipolinerze. Może być naprawdę groźna, ale tor musi być miękki, bo na takiej nawierzchni czuje się najlepiej.

Po drugiej stronie Atlantyku amerykański ogier Curlin pobił rekord wygranych słynnego Cigara. Po dodaniu 450 tys. dol. za zwycięstwo w Jockey Club Cold Cup w sobotę na torze Belmont Park w Nowym Jorku, Curlin zarobił dla swoich właścicieli łącznie 10 mln 246 tys. dol. Cigar (zakończył karierę 14 lat temu) wygrał 9 mln 999 tys. dol. Rekordzista otwiera światowy ranking z wyceną 130 funtów wagi.

Na tydzień przed szczytem sezonu w Europie, Prix de l'Arc de Triomphe na Longchamp w Paryżu, trzyletnia niepokonana francuska klacz Zarkava jest faworytką w stosunku 2 do 1. Wzrosły notowania starszych koni, irlandzkich Duke of Marmolade (3 do 1, poprzednio 4 do 1) i Soldier of Forune (4 do 1, poprzednio 6 do 1). Ten pierwszy nie wystartuje, jeśli bieżnia będzie miękka.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się