Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dźwiganie - normy

Milena Kochanowska
Czy szef może nas zmuszać do dźwigania ciężarów i co na to przepisy? Wyjaśnia Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu

Córka zatrudniona jest w zakładzie przemysłowym. Obecnie jest na zwolnieniu lekarskim, ponieważ od zeszłego tygodnia, gdy przenosiła surowce do produkcji ma silne bóle kręgosłupa związane z przemieszczeniem dysku. Czy to jest już wypadek przy pracy?
- Każde zdarzenie nagłe spowodowane przyczyną zewnętrzną, mające związek z pracą, w wyniku którego pracownik doznał urazu jest wypadkiem przy pracy. Biorąc pod uwagę przedstawione przez panią okoliczności można stwierdzić, że córka uległa takiemu wypadkowi. Powinna więc jak najszybciej o zdarzeniu powiadomić pracodawcę. Ma on 14 dni na przeprowadzenie postępowania w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, które musi być zakończone sporządzeniem protokołu powypadkowego, który córka także dostanie.

Pracuję w sklepie wielkopowierzchniowym. Kierownik często każe nam transportować wózkiem paletowym kartony z towarem ważące około 250 kg. Czy jest to zgodne z prawem?
- Nie. Zgodnie z przepisami, kobieta może przewozić ciężary o masie nieprzekraczającej 80 kg, przy pomocy wózków kołowych, przy czym waga ta obejmuje również masę urządzenia transportowego. Jeśli więc wózek waży np. 50 kg, a paleta 10 kg, to kobiecie posługującej się nim samej wolno przewozić nie więcej niż 20 kg - o ile wózek nie jest wózkiem napędzanym elektrycznie.


W mojej firmie dużą rolę przykładam do bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednak, mimo instrukcji, pracownicy nie stosują bezpiecznych zasad transportowania. Jak ich do tego nakłonić?

- Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa w jego firmie. Dlatego też musi pan bezwzględnie wymagać od pracowników stosowania obowiązujących w zakładzie przepisów i instrukcji. Będąc odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i zdrowie zatrudnionych osób powinien pan dołożyć wszelkich starań, aby wyegzekwować właściwe zachowanie pracowników - nawet zastosować środki represyjne, takie jak kara porządkowa.

Żona pracuje w magazynie, jest w 6 tygodniu ciąży. Do tej pory jej praca polegała na przenoszeniu ciężarów ważących około 12 kg. Czy w obecnej sytuacji pracodawca ma prawo w dalszym ciągu zlecać jej taką pracę?
- Kobieta w ciąży może transportować ciężary o masie nieprzekraczającej 3 kg podczas pracy stałej oraz 5 kg podczas pracy dorywczej - cztery razy na godzinę. Każdy zatrudniający pracownicę w ciąży przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla jej zdrowia musi dostosować warunki pracy do wymagań określonych w przepisach. Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku jest niemożliwe, pracodawca powinien zaproponować pracownicy inną pracę, a gdy nie ma takiej możliwości zwolnić ją na niezbędny czas z obowiązku świadczenia pracy płacąc jej pełne wynagrodzenie.

Jestem właścicielem hurtowni spożywczej i chciałbym zatrudnić pracowników młodocianych w ramach przygotowania zawodowego. Praca ma polegać przede wszystkim na ręcznym transportowaniu towarów. Ile mogą dźwigać tacy pracownicy?
- Młodociany to pracownik przedziale wieku 16 - 18 lat. Nie może on dźwigać i przenosić w pojedynkę, na odległość powyżej 25 m, przedmiotów o masie przekraczającej 14 kg - dziewczęta i 20 kg - chłopcy, przy pracy dorywczej oraz 8 kg - dziewczęta i 12 kg - chłopcy, przy pracy stałej.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski