Menu Region

Informacje uzupełniające o szczepionkach obowiązkowych

Informacje uzupełniające o szczepionkach obowiązkowych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jolanta Bąk

3Komentarze Prześlij Drukuj
Informacje uzupełniające o szczepionkach obowiązkowych Informacje uzupełniające o szczepionkach obowiązkowych

(© shutterstock)

Przedstawiamy poniżej informacje uzupełniające o szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, odrze, śwince i różyczce, gruźlicy, poliomyelitis, błonicy, tężcowi i krztuścowi, haemophilus influenzae typu B.

Szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu BSzczepienia podstawowe noworodków i niemowląt wykonywane są trzema dawkami szczepionki w cyklu zbliżonym do: 0: 1: 6 miesięcy. Pierwsza dawka podawana jest w ciągu 24 godzin po urodzeniu (najlepiej w ciągu ostatnich 12 godzin), jeśli to możliwe jednocześnie ze szczepieniem przeciw gruźlicy. Druga dawka szczepienia pierwotnego po 4-6 tygodniach od poprzedniej, jeśli to możliwe, jednocześnie ze szczepieniem przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi.
Trzecia dawka, uzupełniająca szczepienia podstawowego, po 6 miesiącach* od pierwszej dawki.

Dotyczy młodzieży w 14.
roku życia, w stosunku do tych osób, które nie były uprzednio zaszczepione. Szczepienie należy wykonywać dawką dla dzieci lub dla dorosłych w zależności od wieku dziecka i zaleceń producenta w cyklu: 0: 1: 6 miesięcy.
Szczepienia osób z bliskiego otoczenia chorych na WZW typu B i nosicieli HBV narażonych w sposób szczególny na zakażenia (domownicy oraz osoby oraz osoby przebywające w zakładach opiekuńczych, wychowawczych i zakładach zamkniętych) wykonywane są trzema dawkami szczepionki w cyklu: 0: 1: 6 miesięcy.
Nie przewiduje się podawania dawek przypominających.
Szczepienia osób poddawanych zabiegom dializ wykonuje się z zastosowaniem dawek szczepionki wskazanych przez producenta dla osób dializowanych.
Oznaczenie poziomu przeciwciał anty HBs u osób przewlekle chorych nie jest finansowane w ramach budżetu PSO.
Niedopuszczalne jest odmawianie wykonania zabiegu medycznego związanego z naruszeniem ciągłości tkanek w przypadku braku szczepienia przeciw WZW typu B.
* według zaleceń producenta

Szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczceSzczepienia podstawowe skojarzoną szczepionką potrójną przeciw odrze, śwince i różyczce należy podać w 13.-14. miesiącu życia.
Dawkę przypominającą szczepionki skojarzone przeciw odrze, śwince i różyczce należy podać w 10. roku życia, szczepieniem tym objęta jest cała populacja dzieci w ww. roczniku.
W stosunku do dzieci powyżej 10. roku życia, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce, należy systematycznie uzupełnić brakującą dawkę szczepionki, nie później niż do ukończenia 19. roku życia. Dotyczy to dzieci urodzonych po 31 grudnia 1996 r.
Wykonane w 7. roku życia szczepienie preparatem monowalentnym przeciw odrze nie jest przeciwwskazaniem do zaszczepienia preparatem skojarzonym przeciw odrze, śwince i różyczce w 10. roku życia.
Dzieci, które otrzymały dwie dawki skojarzonej szczepionki potrójnej przeciw odrze, śwince i różyczce w poprzednich latach życia, nie wymagają podawania trzeciej dawki tej szczepionki. Podawane w wywiadzie przebycie zachorowania na odrę, świnkę lub różyczkę nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, należy ją podawać po upływie co najmniej 4 tygodni od wyzdrowienia.
1 3 »
Reklama
 

Komentarze

Aby komentować ten artykuł, musisz być zalogowany.

Zaloguj lub zarejestruj się
Reklama
Reklama