18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Zasady bezpieczeństwa przed szczepieniem i reakcja poszczepienna

Jolanta Bąk
Zawarte w preparacie drobnoustroje są zabite lub osłabione, nie mogą więc wywołać choroby.
Zawarte w preparacie drobnoustroje są zabite lub osłabione, nie mogą więc wywołać choroby. shutterstock
Rodzice bardzo często obawiają się, jak ich maleńkie dzieci zareagują na szczepienie. Należy jednak pamiętać, że ryzyko zachorowania na groźną chorobę zakaźną dziecka, które nie było szczepione, jest o wiele większe, niż wystąpienie groźnych niepożądanych objawów poszczepiennych.

Pacjent może być zaszczepiony tylko wtedy, gdy stan jego zdrowia jest dobry. Zazwyczaj podczas wydawania decyzji o szczepieniu lub przełożeniu jego terminu lekarz bierze pod uwagę:

- czy dziecko jest zdrowe,
- czas, który upłynął między szczepionkami, szczególnie jeśli zawierają one żywe drobnoustroje - nie powinien być krótszy niż 4 tygodnie,
- odstęp między kolejnymi dawkami tej samej szczepionki - producent podaje właściwe zalecenia,
- czy ostęp czasowy między szczepionką żywymi drobnoustrojami a szczepionką, która ich nie zawiera, jest wystarczający - zazwyczaj może być dowolny, ale czasami lepiej odczekać kilka dni, aby nie pojawił się odczyn poszczepienny.

Reakcja poszczepienna

Zawarte w preparacie drobnoustroje są zabite lub osłabione, nie mogą więc wywołać choroby. Organizm dziecka może jednak zareagować na szczepionkę podwyższoną temperaturą (raczej nie wyższą niż 38,5°C), osłabieniem, brakiem apetytu, bólami mięśniowymi. Jest to stan normalny, który powinien minąć po 2-3 dniach.
Czasami zdarza się, że po upływie tygodnia albo dwóch od podania szczepionki przeciwko odrze lub różyczce pojawi się bladoróżowa wysypka, mogą się też powiększyć węzły chłonne.
Szczepienie przeciwko śwince po trzech tygodniach może wywołać obrzmienie ślinianek.
Wszystkie takie objawy poszczepienne znikają po kilku dniach.

Szczepienie może spowodować również wystąpienie odczynu poszczepiennego w miejscu wkłucia igły.
Dziecko może boleć rączka (szczególnie po szczepieniu di-te-per), a wokół śladu po ukłuciu często pojawia się zaczerwieniony obrzęk. Dlatego zapobiegawczo warto owinąć rączkę watą lub gazą zamoczoną w Altacecie (rozpuścić w wodzie, środek dostępny w aptece bez recepty) lub roztworze sody oczyszczonej (1 łyżeczkę sody wymieszać z połową szklanki letniej wody).

Warto obserwować dziecko po szczepieniu. Większość dzieci dobrze znosi szczepienia, wstrząsy spowodowane podaniem szczepionki należą do rzadkości. Jednak w przypadku pojawienia się nietypowych objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

ZOBACZ TEŻ:

Wyjazd dzieci do sanatorium
Wyciąg z pestek grejpfruta
Angina paciorkowcowa - atakuje dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl