Układ oddechowy - leki bez recepty

mgr Agnieszka Biały-Duchowska, Alina Toruńska/lekarz rodzinny
shutterstock
Leki dla pacjentów u których rozpoznano stany zapalne dróg oddechowych, astmę, rozedmę płuc, zapalenie zatok i inne. Leki te można kupić w aptekach bez recepty.

Acatar Acti-Tabs

Lek zawiera dwie substancje czynne: pseudoefedrynę i triprolidynę. Pierwsza zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych, zmniejsza uczucie zatkanego nosa i ilość wydzieliny z nosa. Druga - zmniejsza kichanie i świąd nosa. Lek może być także stosowany doraźnie
w przypadku alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

ACC mini, Max, Hot Max

Preparat zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej, pobudza jej wydzielanie i odkrztuszanie. Lek stosuje się u pacjentów z zapaleniem oskrzeli i kaszlem związanym z przeziębieniem.

Acodin

Preparat o działaniu przeciwkaszlowym. Nie posiada właściwości uspokajających i narkotycznych. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Syrop stosuje się w tzw. "suchym" kaszlu.

Actifed

W wyniku działania trzech składników preparat łagodzi objawy przeziębienia, takie jak kaszel i katar. Lek stosuje się u dorosłych i dzieci powyżej 7 r.ż. do objawowego leczenia stanów zapalnych dróg oddechowych przebiegających z blokadą i wysiękiem z nosa oraz kaszlem.

Afrin Nasal

Lek zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk śluzówki nosa, dzięki czemu ułatwia oddychanie. Stosuje się go podczas przeziębienia, zapalenia zatok oraz alergicznym zapalenia błony śluzowej nosa.

Ambrosol Pliva

Preparat działa wykrztuśnie i mukolitycznie (rozrzedza śluz). Zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość, przyspiesza transport wydzieliny w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Wskazaniem do stosowania są ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, takie jak: ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, mukowiscydoza,
rozedma płuc, rozstrzenie oskrzeli, zapalenie zatok obocznych nosa.

DexaPini

Preparat o działaniu przeciwkaszlowym i rozszerzającym mięśnie gładkie oskrzeli. Wskazania: ostre stany zapalne górnych dróg oddechowych z intensywnym suchym kaszlem, zapalenie oskrzeli, gardła i krtani, kaszel opłucnowy oraz kaszel w przebiegu grypy i stanów grypopodobnych.

Disophrol Retard

Preparat zawiera pseudoefedrynę obkurczającą naczynia śluzówki oraz maleinian deksbromfeniraminy
o działaniu przeciwhistaminowym (przeciwalergicznym). Zmniejsza obrzęk śluzówki przewodów nosowych, umożliwia swobodne oddychanie, zmniejsza również wyciek z nosa, kichanie, swędzenie nosa i gardła oraz łzawienie i swędzenie oczu występujące w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa.

Fervex

Lek złożony o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, udrażniając przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienia oczu. Stosowany w objawach grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych przebiegających z bólami głowy, gorączką, uczuciem zatkanego nosa, kichaniem. Przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 15 r.ż.

Guajazyl

Lek działa wykrztuśnie: zwiększa wydalanie śluzu w oskrzelach oraz ułatwia odkrztuszanie. Stosuje się go w przeziębieniach, suchym uporczywym kaszlu, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.

Nasivin

Lek stosowany miejscowo na błonę śluzową powoduje obkurczenie naczyń, zahamowanie wydzielania i zmniejszenie obrzęku błony śluzowej. Poprawia drożność przewodów nosowych, ułatwia odpływ wydzieliny z zatok obocznych nosa. Preparat stosuje się w ostrym nieżycie błony śluzowej nosa wywołanym przeziębieniem, zapaleniem zatok lub alergią.

Neoazarina

Lek przeciwkaszlowy stosowany w silnych, napadowych (szczególnie nocnych) atakach kaszlu, a także w nieżytach górnych dróg oddechowych.

Otrivin

Lek o działaniu miejscowym, który poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, znosi jej obrzęk i zmniejsza ilość wydzieliny. Stosowany w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, zapalenia zatok, alergicznego nieżytu nosa.

Oxalin

Preparat stosowany miejscowo na błonę śluzową powoduje skurcz naczyń, zahamowanie wydzielania i zmniejszenie obrzęku błony śluzowej. Poprawia drożność przewodów nosowych, ułatwia odpływ wydzieliny z zatok obocznych nosa. Stosuje się go w ostrym nieżycie błony śluzowej nosa wywołanym przeziębieniem, zapaleniem zatok lub alergią.

Resoxym

Lek stosowany miejscowo na błonę śluzową zwęża naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk błony śluzowej i wysięk. Poprawia drożność przewodów przynosowych, ułatwia odpływ wydzieliny z zatok obocznych nosa. Preparat stosuje się w ostrym nieżycie błony śluzowej nosa wywołanym przeziębieniem, zapaleniem zatok lub alergią.

Robitussin Expectorans

Lek wykrztuśny, który zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach oraz zmniejsza gęstość i lepkość wydzieliny oskrzelowej, ułatwiając jej odksztuszanie. Wskazania: kaszel z nadmierną ilością wydzieliny zalegającej w oskrzelach i trudnej do odkrztuszenia. Nie zawiera cukru.

Sinecod

Preparat przeciwkaszlowy. Po podaniu doustnym wchłania się szybko i całkowicie. Stosowany doraźnie w ostrym, suchym kaszlu różnego pochodzenia.

Sudafed

Pseudoefedryna jest skutecznym środkiem zmniejszającym przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku i ilości wydzieliny oraz łagodzenia stanu zapalnego. Preparat stosuje się w objawowym leczeniu nieżytu nosa i zatok przynosowych (katar, zatkany nos) w przebiegu przeziębienia, grypy i alergii nosa.

Supremin

Lek zmniejsza częstość i natężenie kaszlu przez hamowanie odruchu kaszlowego w rdzeniu przedłużonym. Ponadto nieznacznie rozkurcza mięśniówkę oskrzeli. Stosuje się doraźnie w ostrym, suchym kaszlu.

Thiocodin

Lek złożony zawierający kodeinę i sulfogwajakol. Kodeina hamuje odruch kaszlu, a sulfogwajakol jest lekiem wykrztuśnym zwiększającym wydzielanie gruczołów oskrzelowych i ułatwiającym przesuwanie upłynnionej wydzieliny w świetle oskrzeli i jej odkrztuszanie.

Tussidex

Preparat przeciwkaszlowy tłumiący kaszel różnego pochodzenia. Stosowany doraźnie przy ostrym suchym kaszlu (niezwiązanym z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych).

CZYTAJ TEŻ:

Grypa
Wyciąg z pestek grejpfruta
Układ odpornościowy
Zapalenie oskrzeli - nie lekceważ choroby
Angina paciorkowcowa - atakuje dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl