Menu Region

Ogólnopolski test z ekonomii już za kilka dni we Wrocławiu

Ogólnopolski test z ekonomii już za kilka dni we Wrocławiu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Magdalena Kozioł

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Ogólnopolski test z ekonomii już za kilka dni we Wrocławiu Ogólnopolski test z ekonomii już za kilka dni we Wrocławiu

Katowickie ogólnopolskie dyktando jest najbardziej popularnym w kraju testem (© Arkadiusz Gola)

Szansę na wygranie 30 tys. zł dostanie 400 osób. Pozostali chętni trafią na listę rezerwową. Ogólnopolski Wielki Test Wiedzy Ekonomicznej będzie na żywo transmitowany w TVP1 w poniedziałek, 23 stycznia, z Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej przy Hali Ludowej we Wrocławiu. Od godz. 20.25 imprezę będzie prowadził dziennikarz i komentator sportowy Przemysław Babiarz. Sprawdzian potrwa do godz. 21.55.
W tym samym czasie w warszawskim studiu Jedynki swoją wiedzą ekonomiczną mają się wykazać aktorzy, sportowcy, dziennikarze i politycy: Ilona Łepkowska, Krzysztof Cugowski, John Godson, Beata Szydło, Jacek Kurski, Krzysztof "Diablo" Włodarczyk, Leszek Blanik, Czesław Lang, Emilian Kamiński, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Marzena Słupkowska, Agata Konarska, Karolina Dobrowolska, Danuta Dobrzyńska i Danuta Holecka.


Pytania do testu układali wybitni ekonomiści, znani z tego, że tłumaczą ekonomię na język życia codziennego: prof. Witold Orłowski ze Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, i prof. Zbigniew Polański z Narodowego Banku Polskiego.

Dlaczego telewizja publiczna wybrała stolicę Dolnego Śląska? - Wrocław jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce - mówi Izabela Papuga z Redakcji Oprawy i Promocji TVP1. I dodaje, że to miasto z dużym potencjałem, o którym młodzi ludzie mówią, że chcieliby z nim związać swoje losy w przyszłości: mieszkać tu, pracować i rozwijać się.

W tym wielkim sprawdzianie, który odbędzie się już za sześć dni, udział mogą wziąć osoby pełnoletnie, także studenci ekonomii. Regulamin wyklucza udział we wrocławskim konkursie jedynie ekonomistów ze stopniem doktora, profesora oraz pracowników i współpracowników telewizji, Narodowego Banku Polskiego i członków ich rodzin.

Wszyscy chętni do walki o wielkie pieniądze muszą przygotować się na serię 24 pytań, które najpierw odczyta prowadzący test. Do każdego z nich podane zostaną cztery warianty odpowiedzi i tylko jeden będzie prawidłowy. Ucze-stnicy zaznaczą to na specjalnym terminalu, klikając literki: A, B, C lub D.

Decyzje trzeba będzie podejmować szybko, bo w ciągu 10 sekund od momentu zakończenia odczytywania pytania i wariantów odpowiedzi.

Tajemnicą jest skala trudności zagadnień. Pewne jest jednak to, że zwycięzcą testu zostanie uczestnik, który udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi w najkrótszym czasie. Jego nazwisko TVP ujawni następnego dnia na antenie.

Jak można się zarejestrować do konkursu ekonomicznego? W tym celu do 20 stycznia trzeba wejść na stronę internetową: http://wtwe-rejestracja.pl.

Rejestracja zakwalifikowanych osób zaczynie się 23 stycznia o godz. 11 w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej we Wrocławiu.

Organizatorzy liczą, że wrocławski test z ekonomii będzie podobnym sukcesem, jak Wielki Test z Historii, gdy o nagrodę prezesa Telewizji Polskiej walczyło ponad tysiąc osób. Natomiast konkursowe zmagania śledziło na żywo blisko 15 mln widzów.

Jedną z najstarszych ogólnopolskich imprez jest katowicka klasówka, czyli dyktando promujące język polski. Odbywa się ona od 1987 r. i z roku na rok wzbudza coraz większe zainteresowanie. Swoje zagraniczne edycje miała we Francji, Austrii, Szwecji, na Litwie i Białorusi. Od 1993 r. w ortograficznych zmaganiach biorą udział politycy, artyści, piosenkarze, samorządowcy. W 2003 r. Bezbłędnym Muzykiem został np. Grzegorz Turnau, a w 2006 r. Bezbłędnym Aktorem
- Renata Dancewicz. Laureaci Ogólnopolskiego Dyktanda otrzymują nagrody rzeczowe (samochody) lub pieniężne (kilkadziesiąt tysięcy złotych). Pierwszymi nagrodami były książki.
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Test z ekonomii - obowiązkowy dla Dutkiewicza wiceprezydentów i kierowników wydziałów wrocławskiego

+72 / -75

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

breslauer55 (gość)  •

Może wtedy przypomną sobie że 2 + 2 = 4, a nie "a ile ma być ?"

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ja mam propozycję zadania

+54 / -71

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Niniol (gość)  •

W ramach pracy dowiadujesz się kiedy zostanie podana informacja oznaczająca duży spadek kursu akcji pewnej spółki. W jaki sposób wykorzystasz tę informację, żeby zarobić na niej jak najwięcej i głupio nie wpaść w przypadku przebudzenia się i kontroli KNF?
Zadanie niech rozwiązują członkowie rządu i wszystkie osoby mające coś wspólnego z ustawą anty-KGHMowską.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jedno pytanie: Jak przeżyć za 1100 pln?

+96 / -72

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

średniak (gość)  •

Czy teście będzie czas na zajęcia praktyczne?

odpowiedzi (0)

skomentuj

w sumie racja

+110 / -90

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

p rafał (gość)  •

""I dodaje, że to miasto z dużym potencjałem, o którym młodzi ludzie mówią, że chcieliby z nim związać swoje losy w przyszłości: mieszkać tu, pracować i rozwijać się. ""

No w sumie tak ludzie ze wsi napływają do miasta a wrocławianie związują się z Londynem, Berlinem, Hamburgiem, czy Nową Zelandią, 13 osób z 31 osób z klasy licealnej w latach 1997/2000 (do której chodziłem) już nie mieszka we Wrocławiu i nie zamierza tu wracać bo nie ma dla ludzi młodych tutaj pracy, owszem jest: galerie, markety-tego jest najwięcej. :( niestety
wrocławian na emigracji są całe tysiące, tylko czemu o tym się nie mówi, że ludzi którzy mają tu rodziny i mieszkali od urodzenia musieli wyjechać, a napływają ludzie z prowincji, dla których kino czy praca w markecie za 1300 to jest szczyt marzeń, bo takiej np. w małych miastach i na wsiach nie ma i to jest dla nich szczyt marzeń??????? :(

skomentuj

Bzdury piszesz takie

+73 / -80

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

że mi kafle w łazience odpadają

odpowiedzi (0)

skomentuj