Menu Region

Wyniki wyborów - Austria skręca nieco w prawo

Wyniki wyborów - Austria skręca nieco w prawo

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

1Komentarz Prześlij Drukuj
W przedterminowych wyborach parlamentarnych w Austrii zwyciężyła Partia Socjaldemokratyczna przed Partią Ludową - takie są pierwsze, sondażowe wyniki. Jednak osiągnęły wyniki gorsze niż w porzednich wyborach. Za to zyskała prawicowa Austriacka Partia Wolności.
Socjaldemokraci zdobyli jednak tylko 28,6 procent głosów. Jeszcze gorzej wypadła chadecja, która uzyskała 25,1 procent głosów. Żadne z wielkich ugrupowań nie osiągnęło 30-procentowego poparcia, co dla lewicy i chadecji jest najgorszym wynikiem w powojennej historii Austrii. W 2006 roku socjaldemokraci uzyskali 35 procent głosów, a chadecy 34 procent.

Faktycznym zwycięzcą dzisiejszych wyborów jest skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności, która otwarcie lansowała w swojej kampanii eurosceptycyzm wykorzystując nastroje ksenofobiczne. Otrzymała aż 17,9 procent głosów i znalazła się na trzecim miejscu, zwiększając swój stan posiadania z roku 2006 aż o 6 punktów.

Na drugie skrajnie prawicowe ugrupowanie, Sojusz na rzecz Przyszłości Austrii Joerga Haidera głosowało aż 11,9 procent wyborców, podczas gdy w roku 2006 - 7 procent. Austriacka partia Zielonych otrzymała tylko 10,5-proentowe poparcie.

"To totalna katastrofa. Spełnił się czarny sen. Austria skręca gwałtownie na prawo. Fatalna polityka wielkiej koalicji doprowadziła do spektakularnego sukcesu skrajnej prawicy" - powiedział Polskiemu Radiu politolog Peter Ulram.

Ogłoszenia wstępnych oficjalnych wyników należy się spodziewać późnym wieczorem, ale ostatecznych - dopiero po 6 października, kiedy 10 procent wyborców nadeśle swoje głosy za pośrednictwem poczty.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Dlaczego wciąż wmawia się Polakom, że prawica jest zła?

+22 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotr Szu (gość)  •

A już najbardziej "skrajna" prawica. Robi się to za pomocą nazywania faszyzmu "skrajną prawicą", podczas gdy faszyzm był skajną lewicą. NSDAP = NationalSOZIALISTIHE Deutsche Arbeiterpartei. Prawica jest za zwiększaniem wolności obywatela, a zmniejszaniem władzy państwa nad nim (patrz np. USA i dziki zachód). Lewica chce by wszystkim kierowało państwo i o wszystko "dbało" - patrz ZSRR, III Rzesza, PRL.

odpowiedzi (0)

skomentuj