Menu Region

Nagroda dla Bartoszewskiego za wkład w pojednanie...

Nagroda dla Bartoszewskiego za wkład w pojednanie polsko-niemieckie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Władysław Bartoszewski odebrał w niemieckim Kassel nagrodę społeczności tego miasta zwaną "Szkłem rozsądku". Byłego szefa polskiej dyplomacji uhonorowano za jego wkład w pojednanie między Polakami, Niemcami i Żydami.
Podczas uroczystości laudację wygłosiła pełnomocniczka niemieckiego rządu do spraw stosunków z Polską. Gesine Schwan powiedziała, że wyróżnienie dla profesora Bartoszewskiego oznacza uhonorowanie procesu polsko-niemieckiego pojednania.

Przewodniczący jury przyznającego nagrodę Hansjoerg Melchior podkreślił, że laureat - mimo doświadczeń hitlerowskich obozów koncentracyjnych i komunistycznych więzień - zawsze angażował się na rzecz pojednania i przyjaźni. - Dzięki temu przyczynił się do zbliżenia Polaków i Niemców - powiedział Melchior.

Profesor Bartoszewski zapowiedział, że związaną z nagrodą dotację w wysokości 10 tysięcy euro przekaże na cele charytatywne.

Miasto Kassel przyznaje swoje wyróżnienie od 1991 roku politykom, naukowcom i artystom działającym na rzecz pojednania między narodami. W gronie jej laureatów są między innymi były minister spraw zagranicznych Niemiec Hans-Dietrich Genscher, dyrygent Yehudi Menuhin oraz rosyjski Komitet Matek Żołnierzy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się