Menu Region

SLD i Ruch Palikota ws. związków partnerskich: Tylko dla...

SLD i Ruch Palikota ws. związków partnerskich: Tylko dla homoseksualistów albo zamiast ślubów cywilnych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

6Komentarzy Prześlij Drukuj
SLD i Ruch Palikota złożą w Sejmie dwa, wspólne projekty ustaw ws. związków partnerskich: jeden o umowie związku partnerskiego, drugi o związkach partnerskich. Jak tłumaczyli w piątek politycy SLD i RP, projekty zakładają inne modele prawne w tej sprawie.
Jak przekonywał na konferencji prasowej wiceszef klubu RP Robert Biedroń, projekty wychodzą naprzeciw tysięcy osób, "które czekały na bardzo ważny projekt, który ma ułatwić im życie, pozwolić w końcu żyć godnie, a także zabezpieczyć najważniejsze kwestie związane ze wspólnym prowadzeniem nie tylko gospodarstwa domowego, ale także ze wszystkimi problemami, z którymi spotykają się na co dzień".


Czytaj też: Projekt PO ws. związków partnerskich: Dziedziczenie, kredyty oraz... obowiązek alimentacyjny

Pierwszy z projektów, o umowie związku partnerskiego, jest identyczny z tym, który klub SLD złożył w Sejmie w ubiegłej kadencji (odbyło się jego pierwsze czytanie, natomiast Sejm nie ukończył prac nad nim). Wzoruje się na modelu francuskim, tzw. PACS (Pacte civil de solidarite) i jest przeznaczona zarówno dla par heteroseksualnych, jak i homoseksualnych.

"W tym projekcie faworyzujemy swobodę stron, swobodę kształtowania treści tego stosunku prawnego, który pomiędzy partnerami zostaje zawarty w wyniku zawarcia związku partnerskiego - partnerzy mogą regulować wzajemne prawa i obowiązki, np. mogą decydować, czy chcą przyjąć na siebie przyjąć obowiązek alimentacyjny" - mówił współpracujący z SLD i Ruchem Palikota Krystian Legierski (Zieloni 2004).

Czytaj też: Król: Spór obyczajowy nakręcają politycy. Oni żerują na takich kwestiach

Druga z propozycji (ustawa o związkach partnerskich) jest nowa i zakłada inny model prawny uregulowania kwestii związków partnerskich. Przewidziana jest wyłącznie dla par homoseksualnych. "W tym modelu zgadzamy się, że zawieramy związek partnerski, a to ustawodawca wymyśla za nas zakres spraw i obowiązków, który na nas spadnie i nie możemy go zmieniać, tak jak jest teraz w przypadku małżonków" - zaznaczył Legierski.

Autorzy projektów chcą, by w obydwu modelach związków partnerskich partnerzy mieli prawo m.in. do dziedziczenia po sobie, do pochówku zmarłego partnera i do wspólnego rozliczenia należności podatkowych.

W przypadku ustawy o umowie związku partnerskiego jego zawarcie nie oznaczałoby zmiany stanu cywilnego. W przypadku ustawy o związkach partnerskich zawarcie związku oznaczałoby zmianę stanu cywilnego.

Czytaj też: SLD znów zawalczy o ustawę ws. związków partnerskich. Liczy na wsparcie PO i Ruchu Palikota

Obecny na konferencji szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszard Kalisz (SLD) zapowiedział, że komisja będzie pracowała nad obydwoma projektami łącznie. "Najprawdopodobniej powołamy podkomisję i wtedy, kiedy komisja sprawiedliwości skończy swoje prace, będzie to już jeden projekt. Jestem przekonany, że znajdziemy większość w tym parlamencie, żeby ustawa mogła zostać uchwalona, by nastąpił taki dzień, żeby osoby, które chcą zawrzeć związek partnerski miały już prawną możliwość takiego czynu" - dodał poseł Sojuszu.
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Jak najbardziej POPIERAM

+65 / -57

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Katarzyna (gość)  •

W Polsce powinno to być wprowadzone dawno temu. Pora się zabrać za to co ważne - ludzie homoseksualni mają TAKIE SAME prawa jak ludzie innej orientacji. Nie są w niczym gorsi, są uczuciowi i chcą budować swoje życie także w zgodzie z prawem. A Polska im to uniemożliwia, to smutne

odpowiedzi (0)

skomentuj

weksportowac gejow

+49 / -52

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Manius (gość)  •

Chca akceptacji nienormalnosci potem przyjdzie ustawa o zoofili pedogili i nekrofili ktora bedze dozwolona i chroniona.Stworzyc osobne panstwo dla gejow i ich tam przeprowadzci aby zdrowe spolecenstwo pozbylo sie niedoróbek ludzkich

odpowiedzi (0)

skomentuj

zwiazki partnerskie

+22 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

eualia (gość)  •

wiedzielismy,ze p.Biedron jest homo ale ,ze p.Kalisz?

odpowiedzi (0)

skomentuj

PRAWDA!

+30 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

astrid (gość)  •

Znajdzie się jeszcze kilka nazwisk już z okresu III RP - a weźmy choćby posła Gruszkę - prokuratura wybadała że było to naturalne i spowodowane nadciśnieniem...rozumiem iż nagonka na jego asystenta, z zarzutami agenturalności także była naturalne i spowodowana...no czymkolwiek. Zaiste idiotów w prokuraturze nie brakuje!

odpowiedzi (0)

skomentuj