18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Lecytyna niezbędna dla zdrowia

Małgorzata Wójcik
W organizmie człowieka lecytyna jest obecna w każdej komórce ciała, zwłaszcza jako składnik błon komórkowych. Bierze udział w rozmaitych procesach przemiany materii, jest bardzoważnym elementem składowym mózgu i tkanki nerwowej. Jednym z jej źródeł są orzeszki ziemne.
W organizmie człowieka lecytyna jest obecna w każdej komórce ciała, zwłaszcza jako składnik błon komórkowych. Bierze udział w rozmaitych procesach przemiany materii, jest bardzoważnym elementem składowym mózgu i tkanki nerwowej. Jednym z jej źródeł są orzeszki ziemne. shutterstock
Lecytyna nazywana jest pogromcą tłuszczu, ale nie jest wykorzystywana wyłącznie w kuracjach odchudzających. Jej główną zaletą jest poprawa pamięci i koncentracji, dlatego chętnie stosują ją osoby starsze starsze oraz młodzi w okresach intensywnego wysiłku umysłowego.

Wizytówka

W skład lecytyny wchodzą m.in. cholina (witamina z grupy B) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Wytwarzana jest przez organizm, jednak najwięcej można jej znaleźć w produktach zwierzęcych (wątrobie, jajach), jak również roślinnych: orzeszkach ziemnych, kiełkach pszenicy. Doskonałym źródłem lecytyny jest ziarno sojowe, a także dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością preparaty naturalnej lecytyny sojowej. Ponieważ pomaga w łączeniu tłuszczów z wodą, często jest dodawana do produktów spożywczych, np. czekolady, sosów.

Właściwości

Lecytyna jest potrzebna wszystkim komórkom organizmu - jest niezbędnym składnikiem błony komórkowej. Bierze udział w przemianie materii, chroni wątrobę i ściany żołądka, wpływa na pracę układu nerwowego: można ją znaleźć w mózgu i tkankach nerwowych. Ze względu na swoje właściwości mieszania tłuszczów z wodą pomaga we wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (tłuszcze są rozbijane na cząsteczki, co ułatwia ich trawienie i wchłanianie w przewodzie
pokarmowym, razem z witaminami A, D, E, K). Lecytyna zawiera też nienasycone kwasy tłuszczowe, potrzebne organizmowi m.in. do wytwarzania substancji przeciwzapalnych (dzięki czemu wpływa korzystnie na odporność organizmu), a także do wiązania się z cholesterolem (co ułatwia jego transport i usuwanie z ustroju). Dlatego niedobór lecytyny może wywoływać problemy z prawidłowym poziomem cholesterolu.

Nieprawidłowe przetwarzanie tłuszczów i wysoki poziom cholesterolu spowodowane m.in. niedoborami lecytyny może powodować powstawanie łuszczycy.
Brak lecytyny jest też jedną z przyczyn powstawania kamieni żółciowych (na skutek spadku stężenia enzymów wątrobowych). W przypadku kobiet w ciąży, niewystarczające ilości lecytyny w organizmie mogą negatywnie wpływać na rozwój intelektualny dziecka, lecytyna potrzebna jest bowiem do prawidłowego rozwoju układu nerwowego.

Stosowanie

Najważniejszym zadaniem lecytyny jest jej wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego - cholina uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych. Wzmacnia więc zdolność koncentracji i zapamiętywania, ułatwia uczenie i radzenie sobie ze stresem, dlatego jest zalecana młodym ludziom w okresie wytężonego wysiłku umysłowego, ale również osobom starszym, u których gorsza pamięć
jest spowodowana wiekiem. Także osoby chore na Alzheimera przyjmują preparaty z lecytyną, by odbudować komórki nerwowe odpowiedzialne za pamięć.
Lecytyna to również substancja polecana osobom z chorym woreczkiem żółciowym. Wspomaga bowiem trawienie tłuszczów, gdyż jest składnikiem żółci - preparaty zawierające lecytynę skutecznie pomagają w leczeniu kamicy.

Pozytywne dla zdrowia właściwości lecytyny wykorzystują ginekolodzy: substancja ta zapobiega rozszczepowi kręgosłupa u płodu, a zawarta w niej cholina wspomaga wzrost maleństwa.
Ponieważ lecytyna obniża poziom cholesterolu, preparaty z tą substancją przyjmują osoby, które muszą ograniczyć odkładanie się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych. Dzięki właściwości rozbijania tłuszczów na cząsteczki i przyczepiania do płytek krwi, lecytyna zmniejsza ryzyko wystąpienia blokad i zakrzepów, a tym samym miażdżycy i chorób układu krążenia. Ma też pozytywny wpływ na mięśnie (podnosi ich wytrzymałość), dlatego jest stosowana przez sportowców. Cholina pozwala również na szybką regenerację komórek po wytężonym wysiłku fizycznym.

Dawkowanie

Najczęściej stosowane dawki lecytyny w granulkach to 3-5 łyżek stołowych dziennie przez 3-4 miesiące (jedna łyżka to ok. 15 ml). Aby zwiększyć skuteczność, należy przyjmować ją przed lub w czasie posiłków, gdyż lepiej się wchłania. Lecytyna początkowo może wywoływać poty, nudności i wzdęcia, a w dużych dawkach - nawet problemy z sercem. Wówczas należy przerwać kurację lub zmniejszyć przyjmowaną ilość.

CZYTAJ TEŻ:

Morele dla zdrowia i urody
Wylecz swoje nerwy nalewką malinową
Choroba wieńcowa i zawał serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl