Zawał serca przychodzi po czterdziestce?

Marcin Pustkowski/lekarz rodzinny
Typowe objawy zawału serca to ból w klatce piersiowej, ból za mostkiem, duszność, poty, uczucie lęku, nudności, ewentualnie stany podgorączkowe. Ból może promieniować do żuchwy, pleców, barków i nadbrzusza.Ból zawałowy trwa przeważnie nie krócej niż 20 minut, często kilka godzin.
Typowe objawy zawału serca to ból w klatce piersiowej, ból za mostkiem, duszność, poty, uczucie lęku, nudności, ewentualnie stany podgorączkowe. Ból może promieniować do żuchwy, pleców, barków i nadbrzusza.Ból zawałowy trwa przeważnie nie krócej niż 20 minut, często kilka godzin. shutterstock
Zawał serca jest spowodowany długotrwałym niedokrwieniem mięśnia sercowego, w wyniku którego jego część obumiera. Choroba najczęściej dotyczy osób po 40 r.ż., głównie mężczyzn. To jedna z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci.

Istota i przyczyny

Zawał serca częściej spotyka osób z tzw. czynnikami ryzyka, do których należą: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu.
Zawał serca jest także związany z różnymi infekcjami, co wpływa na sezonowe zwiększanie się liczby chorych.

Objawy i powikłania

Zawał serca objawia się przede wszystkim bardzo silnymi bólami w klatce piersiowej w spoczynku, trwającymi zwykle ponad 20 minut. Bóle zlokalizowane są zwykle za mostkiem lub po lewej stronie klatki piersiowej i mogą promieniować do lewego barku, ramienia, łokcia, dłoni, szyi, gardła, szczęki lub pleców. Czasami zawał serca objawia się nietypowo poprzez bóle brzucha, wymioty, nudności, i złe samopoczucie. Chory może także odczuwać duszność.
Zawał może nastąpić również w wyniku dużego wysiłku fizycznego lub w sytuacji stresowej. W około 40-50% przypadkach zawał kończy się śmiercią. Może prowadzić do ograniczenia sprawności.

Rozpoznanie i leczenie

Zawał serca można rozpoznać na podstawie przekroczenia norm stężeń biochemicznych markerów uszkodzenia mięśnia sercowego we krwi oraz na podstawie badania EKG.
W przypadku podejrzenia zawału należy ułożyć chorego w pozycji półsiedzącej (jeżeli jest przytomny) lub bocznej ustalonej (jeśli jest nieprzytomny) i jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia, jednocześnie sprawdzając tętno i oddech chorego. W warunkach domowych należy podać 300-500 mg aspiryny doustnie i 0,4-0,8 mg nitrogliceryny (ale nie można jej podawać przy objawach wstrząsu, gdy chory jest blady i zlany potem). Decydujące znaczenie dla przeżywalności i stopnia uszkodzenia mięśnia sercowego
ma czas dostarczenia chorego do szpitala.
Lekarz mierzy tętno i ciśnienie krwi chorego oraz podłącza go do stałego monitoringu. Wykonuje również EKG oraz zapewnia stały dostęp do żyły. Podaje się także tlen i łagodzi ból.

Jak pomóc sobie samodzielnie?

W wielu przypadkach można sobie pomóc, prowadząc zdrowy styl życia. Należy rzucić palenie, stosować zdrową urozmaiconą dietę i zrzucić zbędne kilogramy. Nie można zapomnieć o regularnych badaniach (pomiar ciśnienia tętniczego krwi, glukozy, cholesterolu, trójglicerydów) i aktywności fizycznej, a także o ograniczeniu stres.

CZYTAJ TEŻ:

Reanimacja - pierwsza pomoc
Bromelaina dla osób z chorobami serca i odchudzających się
Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe Omega 3 i Omega 6
Układ sercowo-naczyniowy oraz krwiotwórczy - leki bez recepty
Ryzyko zawału serca silnie wzrasta po utracie bliskiej osoby
Chiński ryż lekiem na serce
Spacery i dieta uchronią przed zawałem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl