Menu Region

Agnieszka Osiecka o jazzie, odwilży i Zbyszku Cybulskim

Agnieszka Osiecka o jazzie, odwilży i Zbyszku Cybulskim

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Stanisław Majerowski

Prześlij Drukuj
"Odczuwamy trochę zgagi po tym życiu - po tym życiu, po przepiciu i te pe, odczuwamy trochę kaca, że co było, to nie wraca, jak ten kochaś, który zginął w sinej mgle" - napisała Agnieszka Osiecka (1936-1997) w "Szpetnych czterdziestoletnich", jednej ze swoich najbardziej znanych piosenek.
Ten sam tytuł nosi również wydana po raz pierwszy w 1985 roku książka Osieckiej. Na rynek trafia właśnie drugie wydanie opowieści o latach 50. Tym razem otrzymujemy jednak pełną wersję "Szpetnych...", którą w stanie wojennym ochoczo przycięła peerelowska cenzura. Mamy tu nie tylko usunięte fragmenty o wywrotowym w latach 80. charakterze, ale też uzupełnione o rysunki i fotografie.

Ta książka jest prywatnym leksykonem historyczno-kulturalnym Osieckiej, w którym poetka wspomina czasy swojej młodości. Czasy poststalinowskiej odwilży, rozkwitającego wówczas jazzu i niezwykłych artystycznych osobowości. Znajdą tu coś dla siebie nie tylko miłośnicy Zbyszka Cybulskiego i starego dobrego "Przekroju", ale też fani Piwnicy pod Baranami i artystycznych ekstrawagantów.

"Szpetni czterdziestoletni", Agnieszka Osiecka, Prószyński i S-ka, cena ok. 45 zł

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się