Menu Region

Bramka prześwietli, czy mamy złe zamiary

Bramka prześwietli, czy mamy złe zamiary

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michał Różycki

Prześlij Drukuj
Amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) pracuje nad nową technologią, która pozwoli wykrywać przestępców i terrorystów.
Jednak zamiast wyszukiwania ukrytej broni czy materiałów wybuchowych, system będzie analizował intencje pasażerów samolotów czy uczestników imprez masowych. Co ważniejsze, będzie on działał niczym bramki na lotniskach, bez konieczności podłączania podejrzanego do aparatury.

Urządzenie nazwane Malintent (czyli z angielskiego złe zamiary) ma badać intencje obserwowanego na podstawie mowy ciała, jego temperatury czy pulsu.
Na ich podstawie aparatura oceni, czy dana osoba może planować zamach, a obsługujący ją funkcjonariusze zadecydują, czy takiego delikwenta trzeba przesłuchać. Urządzenie ma być niezwykle wydajne i szybkie, dzięki czemu kontrole na lotniskach będą krótsze.

- System odróżni terrorystę od osoby, która boi się latania samolotami - zapewnia rzeczniczka DHS Amy Kudwa.

Malintent był już testowany na ponad 140 ochotnikach. Niektórym z nich kazano przechodzić przez bramkę i wczuwać się w rolę przestępcy lub terrorysty.

Na nagraniach z pierwszych testów opublikowanych przez DHS widać ochotników, którym zadaje się pytania, jak: "czy próbujesz przemycić materiały wybuchowe" lub "czy pochodzisz z tej okolicy". W tym samym czasie Malintent analizował temperaturę, tętno, ale i subtelne zmiany wyrazu twarzy przesłuchiwanego.

- To dopiero wczesna faza projektu, a wykrywalność złych i ukrywanych intencji już teraz wynosi ok. 80 proc. - zachwala John Verrico z DHS.

Według przedstawicieli DHS wszelkie skojarzenia z totalną inwigilacją, o której pisał Orwell, są nie na miejscu.

- System nie będzie przechowywał informacji o badanych, będzie też dokładnie monitorowany - zapewnia Kudwa. Dodaje również, że technologia jest dopiero w fazie testów i jeśli zostanie uznana za sprawną, zacznie być stosowana za kilka lat.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się