Menu Region

Multimedialne muzeum papieża w Wadowicach

Multimedialne muzeum papieża w Wadowicach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Piotr Olechno

Prześlij Drukuj
Rodzinny dom Jana Pawła II zmieni się w nowoczesne muzeum. "Polska" jako pierwsza dotarła do szczegółów gotowego już projektu.
Prace budowlane mają ruszyć na początku przyszłego roku.

Skromne muzeum w XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Kościelnej, w której 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła, otwarto 24 lata temu. Kuria krakowska zamierza jednak unowocześnić i powiększyć obiekt. W 2006 r. biznesmen Ryszard Krauze odkupił dom od przedwojennych właścicieli - rodziny Bałamuthów - za 1,6 mln dolarów. W najbliższym czasie ma zamiar przekazać go w darze archidiecezji krakowskiej. Zainwestował też we wszystkie prace projektowe, które kosztowały ok. 1,8 mln zł brutto.

Fasada kamienicy zostanie zrewitalizowana, zwiększy się powierzchnia muzeum poprzez rozbudowę i adaptację piwnic oraz poddasza. Wewnętrzny dziedziniec zostanie zamknięty i przykryty szklanym dachem. Obiekt będzie klimatyzowany, przystosowany dla osób niepełnosprawnych i monitorowany.

- Dążyliśmy też do zapewnienia optymalnych warunków dla ekspozycji poprzez zachowanie odpowiedniej wilgotności, temperatury i poziomu hałasu - mówi Kazimierz Łatak, jeden z głównych projektantów budynku.

Obiekt zostanie podzielony na dwie przestrzenie: wiernie odtworzone mieszkanie Wojtyłów i część muzealną. Ta druga będzie się składała z trzech części: biograficznej (przedstawiającej życie i sylwetkę Ojca Świętego), edukacyjnej (opartej o konkretne aspekty nauki polskiego papieża) i religijnej.

W ekspozycjach wykorzystanych zostanie m.in. kilkanaście ekranów plazmowych, rzutniki obrazu, fotokomórki, tzw. głośniki kierunkowe i innowacyjne prysznice dźwiękowe. Na przykład w Sali Zamachu zwolnionej projekcji obrazów z ataku na papieża towarzyszyć będzie nerwowy, dramatyczny głos włoskiego sprawozdawcy telewizyjnego i oryginalne nagranie z kliniki Gemelli, w którym papież przebacza zamachowcowi.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się