Angina paciorkowcowa. Choroba powszechna wśród dzieci z bólem gardła i gorączką [PRZYCZYNY, OBJAWY, SPOSOBY LECZENIA]

Marcin Pustkowski/lekarz rodzinny
Najważniejszym objawem jest ból gardła, któremu towarzyszą często trudności w przełykaniu, gorączka oraz ból głowy.
Najważniejszym objawem jest ból gardła, któremu towarzyszą często trudności w przełykaniu, gorączka oraz ból głowy. shutterstock
Choroba powszechna, szczególnie wśród dzieci, z bólem gardła i gorączką. Trzeba ją leczyć antybiotykiem, aby się nie rozprzestrzeniła i nie wywołała powikłań.

Głównym winowajcą jest bakteria zwana paciorkowcem ropotwórczym. Najczęściej chorują dzieci od 5. do 15. roku życia. Dla anginy typowa jest wysoka gorączka, ale nie katar, towarzyszące raczej przeziębieniu. Paciorkowiec bardzo łatwo przenosi się na inne osoby, przede wszystkim poprzez kichanie i kasłanie. Niebezpieczne jest również wspólne używanie przedmiotów.

Objawy i powikłania

Najważniejszym objawem jest ból gardła, któremu towarzyszą często trudności w przełykaniu, gorączka oraz ból głowy. Dzieci mogą skarżyć się też na ból brzucha i nudności. Migdałki są powiększone i czerwone, zwykle z białymi, ropnymi plamkami (nalotami).

Do powikłań należą: ropień około migdałkowy, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie nerek i gorączka reumatyczna.

Rozpoznanie i leczenie

Wymienione objawy spotyka się również w innych chorobach. Wygląd gardła również nie jest charakterystyczny.
Aby upewnić się w rozpoznaniu, lekarz może pobrać wymaz (sterylnym wacikiem) z tylnej części gardła. Jeśli na specjalnej pożywce wyrośnie paciorkowiec, to stwierdza się anginę. Na wyniki czeka się przynajmniej 2-3 dni. Można to zrobić szybciej za pomocą testów antygenowych. Lekarz zapewne zleci antybiotyki, które zapobiegają powikłaniom i skracają objawy.

Jak pomóc sobie samodzielnie?

Na ból gardła pomagają leki dostępne bez recepty. Poza tym należy pić dużo płynów, odpoczywać, płukać gardło wodą z solą i używać w pokoju nawilżacza. Pożywienie powinno być łatwe do połknięcia i niezbyt ostre.

Paciorkowiec w 5 minut

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Angina paciorkowcowa. Choroba powszechna wśród dzieci z bólem gardła i gorączką [PRZYCZYNY, OBJAWY, SPOSOBY LECZENIA] - Portal i.pl

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kris
Własnie leczymy to okropieństwo antybiotykiem. Lekarz mówi, że nie ma rady, powikłania są zbyt poważne i bez odpowiedniego leczenia nie ma szans wyzdrowieć. Kazał nam przez całe leczenie jak równie dwa tygodnie po jego zakończeniu brać acidolac, żeby zasiedlić dobre bakterie w jelitach.
G
Gość
angina jest bakteryjna i zawsze leczy sie ja antybiotykiem...
Z
Zuzia
ja kiedyś próbowałam zbijać gorączkę paracetamolem ale on chyba jest za słaby. Zanim temperatura drgnęła w dół minęła prawie godzina. Za każdym razem tak jest dlatego wolę ten lek, którego i ty używasz. Przynajmniej dziecko się nie męczy.
K
Kaśka
Każda angina jest leczona antybiotykiem, nigdy nie słyszałam, żeby lekarz nie dał pacjentowi antybiotyku jeśli stwierdził anginę. U mnie własnie jest w trakcie leczenia. Przyszła całkiem niespodziewanie i zaczęła się od bólu brzucha i wysokiej gorączki. Musiałam podać przeciwgorączkowy Ibufen, żeby temperatura nie rosła. Rozwinęła się w ciągu dosłownie jednej doby.
Wróć na i.pl Portal i.pl