Menu Region

Kamil Durczok: Ku przestrodze politykom Platformy

Kamil Durczok: Ku przestrodze politykom Platformy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Szef "Faktów" TVN

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Rekord pobity w środę przez Platformę Obywatelską zelektryzował świat polityki. Prawie 60-procentowe poparcie w sondażach stało się natychmiast przedmiotem pożądania i zazdrości innych partii, które muszą teraz podzielić się tym, co zostało.
A że sama lewica występuje u nas w trzech postaciach, łatwo sobie wyobrazić, jaki rejwach panuje w kolejce po łaskę pozostałych 40 proc. wyborców.

Prawdę mówiąc, nie wiadomo, czym się tu ekscytować. Co prawda po 1989 r. żadna partia nie miała w sondażu takiego wyniku, ale jakby tak sięgnąć do czasów nieboszczki komuny, to PZPR - przy dobrych rachunkach - miała poparcie całego narodu, a może i ciut więcej.

I nikt z tego sensacji nie robił, tylko wszyscy normalnie kochali swoich umiłowanych przywódców i raz na cztery lata szybkim truchtem podążali do urn, żeby werbalne deklaracje miłości do socjalistycznej ojczyzny przekuć w czyn - wyborczy. Ale publikacja rekordowego, choć tylko jednego, sondażu wystarczyła, aby kilku platformersom odbiło.

Wdzięczny duet posłów Chlebowskiego i Karpiniuka wystąpił przed kamerami i oznajmił, że ma pomysł, jak Jaruzelskiemu i Kiszczakowi zabrać emerytury. To, że dwóch posłów PO na coś wpadło, nie jest rzecz jasna żadnym przełomem. Ale jak ci sami posłowie swoje dzieło nazywają "świetnym", a perspektywę porozumienia z PiS-em w tej sprawie uważają za zbędne ceregiele, no to się robi interesująco.

Podejrzenie gwałtownego uderzenia sodówki jest o tyle uzasadnione, że pięć godzin wcześniej partyjny numer dwa w PO, wicepremier Grzegorz Schetyna, zapewniał w radiu, że emerytury Jaruzelskiego i Kiszczaka są nie do ruszenia.

Najwyraźniej pięć godzin to za mało, aby w sprawie tak fundamentalnej, jak pozbawienie twórców stanu wojennego ekstrauposażeń, ustalić wspólne stanowisko. Posłowie oczywiście mają prawo się cieszyć, gdyby jednak tej radości towarzyszyło minimum refleksji, to dla wszystkich byłoby lepiej.

PO powinna pomyśleć, za co wyborcy tak bardzo ją lubią. I ile w tym zasług polityków tej partii, a ile do tego wyniku dołożyła beznadziejna opozycja. A nade wszystko Donald Tusk powinien wiedzieć, że między sympatią a szacunkiem jest przepaść wielka jak Grand Canyon. To pierwsze zyskać łatwo: uśmiechem, paroma sprytnymi posunięciami.

Na to drugie pracuje się latami. Chyba tylko Leszek Balcerowicz i Jerzy Buzek wiedzą, ile kosztuje szacunek, którego dorobili się po wielu latach. Wcześniej była złość, agresja, powszechny atak i nienawiść. Bo taka jest cena niepopularnych, ale i niezbędnych wielkich reform.

Ku przestrodze zachwyconym sobą działaczom PO przytoczę historię PSL-u. W 1993 r., nie wierząc własnemu szczęściu, chłopi ulokowali w Sejmie ponad 130 posłów. Po czterech latach owocnych rządów na następną kadencję załapało się niespełna 30. "Wyborcy nas spuścili po nieheblowanej poręczy" - poetycko, acz trafnie skomentował wtedy ten wynik Janusz Piechociński.

Jak PO dalej będzie tak przekonana o swojej świetności, to podzieli nie los PSL-u, który choć pobity w Sejmie jednak się znalazł, ale AWS-u, któremu wyborcy powiedzieli: "Dziękujemy".
6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Ha, ha, ha - głupi i dur...

+9 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dur(eń) (gość)  •

WSIofil Dorczok został już zlecenie od polskojęzycznych:)

odpowiedzi (0)

skomentuj

LUSTRO

+7 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Leon Zawodowiec (gość)  •

Panie Durczok, niech pan raz stanie przed lustrem i [jeśli pana na to stać] popatrzy sobie tak prawdziwie szczerze w oczy...Niech pan sobie szczerze popatrzy w oczy...panie Durczok Kamilu...

odpowiedzi (0)

skomentuj

sondaże

+5 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rafał z Lublina (gość)  •

sondaż z środy dla GW - Platforma 58 procent
sondaż z czwartku dla Rzeczpospolitej - Platforma 40 procent

dla Durczkoka istnieje tylko ten korzystienszy dla jego ulubionej parti

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ku przestrodze

+8 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ktoś (gość)  •

Między sympatią a szacunkiem jest przepaść wielka jak Grand Canyon. To pierwsze zyskać łatwo: uśmiechem, paroma sprytnymi... - tak to są Twoje słowa!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ku przestrodze

+5 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xxx (gość)  •

W tym samym czasie aktualizowałeś, co ja czytałam?

odpowiedzi (0)

skomentuj

mędrzec durczok

+8 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

codreanux (gość)  •

nie przepadam za pseudo liberałami z PO ale Durczok to zadufany w sobie typ kreujący się na wielkiego myśliciela

odpowiedzi (0)

skomentuj