Menu Region

Poszukiwacze rosyjskiego ducha

Poszukiwacze rosyjskiego ducha

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paulina Sygnatowicz

Prześlij Drukuj
Teatr Praga przygotowuje międzynarodowy spektakl przepełniony duchem rosyjskiej tradycji. "Pod jasnym niebem" reżyseruje rosyjska aktorka Żanna Gierasimowa. Premiera w poniedziałek, 29 września.
Bohaterką sztuki jest młoda, pełna życia dziewczyna (w tej roli Helena Bogdziewicz), która kocha tańczyć i śpiewać. Niestety, zdarza się wypadek, w wyniku którego dziewczyna traci władzę w nogach i jednej ręce. Jako niepełnosprawna, a więc niezdolna do pracy, zostaje zamk­nięta na siedem lat w szopie. - Przechodzi przez różne męki, aby w rezultacie odnaleźć radość życia - tłumaczy reżyserka.

Śni kolorowe sny, w których przewijają się wszystkie cztery pory roku, w których ponownie tańczy i śpiewa. W rezultacie dziewczyna odkrywa w sobie niezwykły dar: słyszy, jak rozmawiają drzewa...

Choć spektakl dotyczy nieszczęścia, jakie może dotknąć człowieka, w gruncie rzeczy ma być optymistyczny i mówić o poszukiwaniu sensu w życiu. - Odchodzenie z tego świata nie musi być kresem beznadziejnego mozołu, może być poczuciem spełnienia wynikającym z wiary i umiejętności dostrzegania i odnajdywania znaków danych od Boga - tłumaczy Gierasimowa. Scenariusz spektaklu oparty został na XIX-wiecznym ludowym opowiadaniu Iwana Turgieniewa pt. "Żywe relikwie".

- Turgieniew to bardzo trudny materiał. Nawet w Rosji jego opowiadania są rzadko przenoszone na scenę - mówi Gierasimowa. Aktorka dostrzegła w tym tekście romantyzm z odrobiną misterium. Nie brakuje tu folkloru i rosyjskiej obrzędowości, która w spektaklu przedstawiona zostanie z całym rozmachem.

- Zależy mi na pokazaniu rosyjskich korzeni, tego, z czego ta kultura wyrosła - zapewnia twórczyni przedstawienia. Dlatego nie zabraknie tu ludowych tańców i pieśni śpiewanych w języku starosłowiańskim, tak podobnym zarówno do rosyjskiegom, jak i polskiego. Zapewnia, że przedstawienie będzie zrozumiałe mimo odmiennego języka i kultury.

Żanna Gierasimowa przez lata była aktorką Teatru im. K. Stanisławskiego w Moskwie. Od 2000 roku przebywa w Polsce, ma nawet polskie obywatelstwo. W teatrze Polonia śpiewa piosenki Włodzimierza Wysockiego i gra w spektaklu Piotra Cieplaka "Wątpliwość". Możemy ją także oglądać w kilku polskich serialach, najczęściej w rolach Rosjanek właśnie.

Muzykę przygotowała Roksana Vikaluk, ruch sceniczny mieszkający w Niemczech Zdzisław Starczynowski, a nad pracą głosem czuwała Białorusinka Swietłana Butskaya.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się