Menu Region

Piłsudski obok Hitlera i Stalina

Piłsudski obok Hitlera i Stalina

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michał Różycki

8Komentarzy Prześlij Drukuj
Skandal na Litwie. Marszałek Józef Piłsudski został uznany, obok Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, za "wielkiego organizatora ludobójstwa narodu litewskiego".
Koperty z wizerunkami tych trzech postaci i podpisem takiej treści można kupić na wileńskiej Poczcie Głównej. Jak pisze tygodnik Związku Polaków na Litwie "Nasza Gazeta", autor grafik nie poczuwa się do winy.

Ich twórcą jest znany litewski artysta Antanas Szakalis. Na kopercie jego autorstwa znajdują się wizerunki Adolfa Hitlera, Józefa Stalina oraz Józefa Piłsudskiego. Napis nad ich głowami głosi: "Wielcy organizatorzy ludobójstwa narodu litewskiego".

Według Szakalisa z całej sprawy nie powinno się robić skandalu. Zapewnia, że jego dzieła powstały na podstawie źródeł historycznych.

W podobnym tonie wypowiada się dyrektor firmy produkującej kontrowersyjne koperty. Jonas Jarmolaviczius twierdzi, że może je wycofać, ale nie widzi takiej potrzeby - "W końcu na Litwie panuje demokracja i wolność słowa".

Jednak według działających tam organizacji polonijnych sprawa jest poważna. Tym bardziej że partia antypolskich kopert została w ostatnich dniach wysłana do USA.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Polski sen o wielkości

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wojtek, niestety urodzony nad Wisłą (gość)  •

Tak jak z Lwowem Panowie w samym mieście większośc Polaków, ale dookoła sami Ukraińcy. Co tu duzo mówic jesteście ludzmi któzy nei pogodzą siez tym nigdy, ale na szczescie granic nie zmienicie. Polska jest za małym i za słabym krajem a F16 w warunkach pokojowych ledwo latają :) W tym wypadku na szczescie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

WOJTEK Beta vulgaris

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sysy (gość)  •

Wojtek sam jesteś ale nie burak tylko nieuk, w 1921 Polacy stanowili większość mioeszkańców Wilna i okolic, następni byli Żydzi, Lutwinow bylo 1-3 %. zanim coś napiszesz poczytaj, kowieńskimi okupantami byli Litwini którzy Wilno przejęli od uciekających bolszewików

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bzdura

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotr (gość)  •

Zobacz sobie człowieku jakie były proporcje narodowościowe w rejonie wileńskim przed II Wojną Światową i dopiero wtedy się wypowiadaj. Litwinów było tam tyle co kot napłakał. Mały, zakompleksiony narodek, który tylko dzięki unii z Koroną nie został wchłonięty przez żywioł rosyjski.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wg was skandal, ale zgodnie z prawdą

+1 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wojtek (gość)  •

Piłsudski urządził rajd na Litwe tylko dlatego ze to byly jego rodzinne strony. Z punktu widzenia Litwinów był okupantem. Czemu sie dziwicie? Dziadzio nie dla wszystkich jest dobrym symbolem. Zresztą w Polsce również. Biorąc pod uwagę wypowiedzi marszalka w stosunku do parlamentu to burak i cham.

odpowiedzi (0)

skomentuj