Menu Region

PRL z przymrużeniem oka w Discovery Historia

PRL z przymrużeniem oka w Discovery Historia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Adam Kuźmicki

Prześlij Drukuj
Czy można uczyć najnowszej historii Polski, nie strasząc teczkami i bezpieką? Tak. Znakomity sposób znalazł na to kanał Discovery Historia, który zrealizował cykl filmów pokazujących życie zwykłych Polaków w latach 1950-1970.
W dokumencie zobaczymy m.in. instruktaż prowadzenia auta na przykładzie królowej szos, czyli syrenki, dowiemy się, jak wypoczywało się na wczasach zakładowych oraz na co musieli uważać w pracy listonosze.

Seria "Socjalistyczna Filmoteka Powiatowa" to 20 tematycznych odcinków opowiadających o historii komunistycznej Polski przez pryzmat codziennych problemów zwykłych ludzi. Cykl powstał w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.


- Wcześniej realizowałam projekty z WFO, więc wiedziałam, że w Łodzi są interesujące nas materiały filmowe - wyjaśnia Barbara Bilińska z Discovery Historia.

Andrzej Traczykowski, dyrektor WFO, dodaje: - Siła "Socjalistycznej Filmoteki Powiatowej" polega na tym, że nie ma tu przemówień ówczesnych oficjeli i relacji z państwowych uroczystości, które szczegółowo pokazywała "Polska Kronika Filmowa". Archiwalne nagrania z dzisiejszej perspektywy mogą wydawać się zabawne, ale doskonale pokazują rzeczywistość lat 50., 60. i 70.

Producenci nie mieli wątpliwości, że całość musi komentować satyryk. Wybór padł na Artura Andrusa. - Umieściliśmy go w pomieszczeniu pełnym pudeł z taśmami i starych gazet - zdradza reżyser Mikołaj Haremski.

- Co pewien czas Andrus zawadza o jakiś rekwizyt, który staje się pretekstem do kolejnej opowieści. Satyryk nie krytykuje ani nie ocenia tamtej codzienności, a odnosi ją do współczesności.

Pierwsze trzy pilotażowe odcinki były pokazane przez kanał Discovery Historia 22 lipca, ale cała seria trafi do emisji w listopadzie. Na początku października niektóre odcinki zostaną pokazane w łódzkim Muzeum Kinematografii.


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się