Menu Region

Główny inspektor sanitarny: Nie odnotowano zanieczyszczeń...

Główny inspektor sanitarny: Nie odnotowano zanieczyszczeń ściekami szpitalnymi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Polsce nie odnotowano skażenia wody pitnej ściekami szpitalnymi - uspokaja rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar.
Dzisiejszy dziennik "Polska " napisał, że w ściekach Pomorskiego Centrum Gruźlicy i Chorób Zakaźnych w Gdańsku wykryto wirusy HIV i wirusowego zapalenia wątroby, prątki gruźlicy, bakterie coli oraz dziesiątki innych wirusów i bakterii. Placówka sama zleciła badanie swoich nieczystości, bo dziś otwiera nowoczesną stację dezynfekcji ścieków.

Rzecznik GIS Jan Bondar podkreśla, że zgodnie z prawem te szpitale, które mają oddziały zakaźne, muszą zadbać o dezynfekcję takich ścieków i nie mogą wpuszczać ich do kanalizacji. Jan Bondar przyznaje, że zdarzają się skażenia wody bakteriami coli. Dotyczy to głównie małych wodociągów na terenie gmin, gdzie jest dużo szamb, które są źle zabezpieczone.

Okazuje się, że instytucje zajmujące się gospodarką ściekami nie kontrolują szpitali, czy posiadają oczyszczalnie i dezynfekują ścieki z oddziałów zakaźnych.

W specjalnym oświadczeniu na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska napisano, że "Kontrola jakości ścieków odprowadzanych do kanalizacji, w tym ścieków szpitalnych nie należy do kompetencji inspekcji".

Podobnie Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przyznaje, że nie bada nieczystości szpitalnych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się