Prawidłowa flora bakteryjna sprzyja zdrowiu i szczupłej...

  Prawidłowa flora bakteryjna sprzyja zdrowiu i szczupłej sylwetce. Jak dbać o "ogród jelitowy"?

  Peta Bee

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prawidłowa flora bakteryjna sprzyja zdrowiu i szczupłej sylwetce. Jak dbać o "ogród jelitowy"?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Eric Risberg

  Celebryci dbający o sylwetkę mają nową modę: profilowanie swojej flory bakteryjnej. I nie jest to po prostu kolejna fanaberia. Ekspert od żywienia prof. Tim Spector uważa, że aby schudnąć, musimy dbać o bakterie w naszym organizmie.
  Nie wiem, co myśleć o kolorowym wykresie słupkowym, który trafił do mojej skrzynki mejlowej. To skomplikowana paleta barwnych kolumn i kropek, danych dotyczących mikrobów o nazwach niemożliwych do wymówienia, a wszystkie te drobnoustroje zamieszkują w moich trzewiach.

  Profesor Tim Spector, który patrzy na wykres okiem eksperta, jest najwyraźniej pod wrażeniem. Profilowanie jelit jest nową bronią osób dbających o figurę, metodą, która może nam powiedzieć, czy za utratą wagi stoi coś więcej, niż nam się wydaje.
  Jeśli głodówka nie przynosi efektów, to może ponoszą za to winę mieszkańcy twoich jelit. To nowatorska metoda, ale wkrótce wszyscy będziemy ją stosować, przewiduje Spector, choćby tylko po to, by odkryć, dlaczego tak trudno jest nam zrzucić te kilka ostatnich kilogramów.

  Jak można się było spodziewać, celebryci już dowiadują się więcej o swojej florze bakteryjnej od modnych dietetyków - takich jak Kathie Madonna Swift, autorka książki "Szybka dieta" (The Swift Diet), czy Kimberly Snyder z Los Angeles (mająca wśród klientów aktorki Drew Barrymore i Hilary Duff) - którzy pieją z zachwytu nad korzystnym wpływem odpowiedniej równowagi bakteryjnej na utrzymanie dobrej wagi.

  Do tej pory skład naszej flory bakteryjnej był w głównej mierze przedmiotem domysłów. Profilowanie jelit jest brakującym ogniwem - to szczegółowa analiza tego, co dzieje się w naszych trzewiach, najbardziej poszukiwany obecnie test wśród osób dbających o sylwetkę. Na pierwszy rzut oka, mówi Spector, moje wyniki wyglądają dobrze. Moja dieta, chociaż nie jest idealna, przynajmniej nie dziesiątkuje moich dobrych bakterii w sposób, który staje się obecnie normą. W porównaniu z profilem jelitowym przeciętnego Amerykanina, mówi Spector, miliony bakterii, z którymi dzielę moje jelita, w większości tworzą dobre środowisko.

  Spector jest profesorem epidemiologii genetycznej w King's College w Londynie, gdzie prowadzi program badawczy British Gut Project we współpracy z siostrzanym programem, American Gut Project, realizowanym na Uniwersytecie Kalifornijskim. Spector jest jednym z ekspertów zaangażowanych w eksplozję pionierskich badań na temat roli, jaką odgrywa nasz mikrobiom (czyli ogół bakterii zasiedlających ludzkie ciało) dla naszego zdrowia i szczupłej sylwetki, i szuka osób chętnych do badań, w nadziei, że ustali panujące w tym względzie zależności.

  Od dziesięcioleci wiadomo, że stanowimy masę komórek bakteryjnych, każdy z nas jest gospodarzem nawet 100 bilionów gatunków mikrobów, które razem tworzą swego rodzaju ekosystem. Obecnie naukowcy sądzą, że ten wewnętrzny ekosystem w dużym stopniu decyduje o naszym zdrowiu. Nowe badania pozwoliły go lepiej zrozumieć: "W przeszłości przyglądaliśmy się głównie złym bakteriom, tym, które nam szkodzą", mówi Spector, autor niedawno opublikowanej książki "Mit diety. Nasze jedzenie w świetle prawdziwej nauki" (The Diet Myth: The Real Science Behind What We Eat). "Dopiero od niedawna zaczęliśmy badać dobre bakterie, te, które pomagają nam utrzymać zdrowie i szczupłą sylwetkę".

  Nasz "niepowtarzalny bakteryjny odcisk palca" jest w dużej mierze zdeterminowany genetycznie, ale znajduje się też pod wpływem diety i stylu życia. Poziom dobrych i złych bakterii waha się w zależności od tego, co jemy i pijemy, jak bardzo jesteśmy zestresowani i czy chorujemy. Nawet niewielkie zakłócenia odpowiednich proporcji mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem i choroby. Podczas gdy wiele badań pokazało związki między stanem naszej flory bakteryjnej a szeregiem chronicznych chorób i infekcji, dla wielu osób najciekawsze są z pewnością ustalenia, które wskazują, że skład naszych bakterii może decydować o tym, czy jesteśmy grubi, czy szczupli.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  flora jelitowa

  nunes (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Równowaga flory jelitowej to nie tylko szupla sylwetka, ale też ochroną jesienią i zimą przed infekcjami. Ja regularnie przyjmuję acidolac, żeby dobre bakterie uzupełniać we florze jelitowej. No i...rozwiń całość

  Równowaga flory jelitowej to nie tylko szupla sylwetka, ale też ochroną jesienią i zimą przed infekcjami. Ja regularnie przyjmuję acidolac, żeby dobre bakterie uzupełniać we florze jelitowej. No i rzadko choruje dzięki temuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolejny "cudowny" środek

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Przestańcie wypisywać te sponsorowane komentarze typu "łyknąłem i od razu wyglądałem jak Szwarceneger a nic nie robiłem tylko żarłem czipsy przed telewizorem".
  Za każdym razem, kolejny "cudowny"...rozwiń całość

  Przestańcie wypisywać te sponsorowane komentarze typu "łyknąłem i od razu wyglądałem jak Szwarceneger a nic nie robiłem tylko żarłem czipsy przed telewizorem".
  Za każdym razem, kolejny "cudowny" środek, obojętnie czy na otyłość czy na łysienie a widzę,
  że świat pełen jest łysych grubasów czyli te bzdury nie działają.

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo