Włochy: Policja na tropie bossa Matteo Messiny Denaro. Załamano "owczy kod" i zatrzymano 11 osób

Sylwia Arlak (AIP)
Ugo di Leonardo jeden z mężczyzn zatrzymanych za pomoc Matteo Messinie Denaro
Ugo di Leonardo jeden z mężczyzn zatrzymanych za pomoc Matteo Messinie Denaro Alessandro Fucarini
Włoska policja aresztowała 11 podejrzanych o związki ze ukrywającym się szefem mafii sycylijskiej „Cosa Nostra” . Członkowie mafii kontaktowali się ze sobą za pomocą zaszyfrowanych wiadomości, które sami nazwali "owczym kodem" - podaje agencja AFP.

53–letni Matteo Messina Denaro, który szefował organizacji od 1993 roku komunikował się ze swoimi współpracownikami na farmie Mazara del Vallo za pomocą starej, znanej w środowisku mafijnym metody pizzini, która oznacza kawałek kartki lub bilet. Przy pomocy tej metody przekazywano sobie zaszyfrowane informacje, które odczytali agenci policyjni.

Były szef gangu Vito Gondola informował swoich ludzi, iż nadeszła zaszyfrowana pisemna informacja, często obłocona, którą umieszczano np. pod jakimś kamieniem. Najczęściej po przeczytaniu kartkę z informacją od razu niszczono.

- Mam umieścić ser ricotta obok Ciebie, przyjdziesz później? - mówił Gondola gangsterom przez telefon. To była jedna z zaszyfrowanych informacji, podali śledczy.

- Owce wymagają strzyżenia ... nożyce muszą być ostre” i "siano jest gotowe – takich m.in. zwrotów używano do informowania gangu o pozostawieniu nowej wiadomości.

Podczas śledztwa prześledzono przekazywane wiadomości pomiędzy 2011 i 2014 rokiem. By śledzić ruchy gangu funkcjonariusze używali ukrytych kamer i mikrofonów w gospodarstwie w pobliżu Trapani w zachodniej Sycylii.

Podczas jednej z takich rozmów Gondola wyjawia innemu gangsterowi, że Denaro - kiedyś człowiek, który podobno chwalił się, że mógł "wypełnić" cmentarz ofiarami - tracił kontrolę nad podległymi mu przestępcami, którzy coraz częściej mieli"znikać bez słowa".

Co ciekawe, jedyne znane zdjęcia Denaro pochodzą z początku lat 90. Mężczyznę uważa się za następcę ojców chrzestnych Toto Riina i Bernardo Provenzano. Obydwaj odbywają kary dożywocia. Denaro cieszył się reputacją krzykliwego, bezwzględnego kobieciarza. Rządził twardą ręką i miał pod sobą co najmniej 900 ludzi.

- 11 aresztowanych pochodziło z najbliższego otoczenia Denaro – przyznał policyjny urzędnik Renato Cortese, dodając, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy pomogą oni w ujęciu mafiozy.

Premier Matteo Renzi podziękował śledczym za dobrą robotę na swojej stronie na Facebooku, pisząc: "Nadszedł czas, aby w końcu dopaść szefa mafii". Polityk podkreślił też : "Włochy są zdeterminowane, by walczyć z przestępczością zorganizowaną". Nie zważając na ostatnie skandale korupcyjne w kraju, Angelino Alfano minister spraw wewnętrznych napisał na Twitterze. "Wygrywa państwo, mafia traci wpływy".

Gondola, który pomimo swojego wieku wstaje codziennie o 4 rano, najprawdopodobniej był kiedyś prawą ręką Rina. W 1970 należał do gangu, który przeprowadzał porwania na zlecenie.

Mafia sycylijska, znana jako "Cosa Nostra" była najpotężniejszą włoską organizacją przestępczą w latach 1980 i 1990. Jednak po latach śledztw i masowych aresztowań jej wpływy z roku na rok malały. Członkowie grupy musieli również zmierzyć się ostrą konkurencją ze strony innych grup mafijnych, Camorry, czy kalabryjskiej Ndranghety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl