Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tour de Pologne 2015: 10 rzeczy, które warto wiedzieć o wyścigu dookoła Polski [ZWYCIĘZCY, HISTORIA]

BAZA
Tour de Pologne: 10 rzeczy, które warto wiedzieć o wyścigu dookoła Polski [ZWYCIĘZCY, HISTORIA]
Tour de Pologne: 10 rzeczy, które warto wiedzieć o wyścigu dookoła Polski [ZWYCIĘZCY, HISTORIA] szymon starnawsk
Zaczął się Tour de Pologne 2015 – najbardziej prestiżowa kolarska impreza w Polsce. Wyścig ten organizowany jest od ponad 80 lat, więc ma bogatą historię. Oto, co warto wiedzieć o TdP.

I Historia Tour de Pologne sięga 1928 roku, kiedy z inicjatywy Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów oraz „Przeglądu Sportowego” zorganizowano Bieg Kolarski dookoła Polski. Wygrał Feliks Więcek z Bydgoskiego Klubu Kolarzy.

II TdP nie zawsze organizowany był co roku. Kilka razy w historii zdarzały się większe przerwy. Najdłuższa była spowodowana II wojną światową – wyścig dookoła Polski nie odbywał się w latach 1940-46.

III Obecnie trasa Tour de Pologne wiedzie z Warszawy do Krakowa a kolarze mają do przejechania 1076 km. To ponad 2 razy mniej niż w 1953, gdy zawodnicy musieli pokonać aż 2311 km. Z kolei najkrótsza trasa była w 1947 roku i mierzyła „zaledwie” 606 km.

Zobacz też: Tour de Pologne. Michał Kwiatkowski: Kibice wykrzykujący moje nazwisko dodawali mi sił [ZDJĘCIA]

IV Rok 1947 przeszedł do historii nie tylko za sprawą najkrótszej trasy, ale także najbardziej zaciętej walki o zwycięstwo. Różnica między pierwszym Stanisławem Grzelakiem a drugim Zdzisławem Stolarczykiem wyniosła wówczas zaledwie 3 sekundy.

V Najbardziej utytułowanymi kolarzami w historii TdP są Marian Więckowski, Andrzej Mierzejewski i Dariusz Baranowski, którzy wygrywali klasyfikację generalną po 3 razy. Z kolei największą liczbą zwycięstw etapowych może pochwalić się Ryszard Szurkowski, który zgromadził ich aż 15.

VI Przez lata Tour de Pologne nie był najważniejszą imprezą kolarską w Polsce. Władze PRL faworyzowały Wyścig Pokoju, którego trasa biegła przez kraje bloku wschodniego. W ciągu lat były to prócz Polski głównie Czechosłowacja NRD i ZSRR.

VII Swój sukces Tour de Pologne w dużej mierze zawdzięcza Czesławowi Langowi. Były kolarz zajął się jego organizacją w 1993 roku i uczynił z niego wyścig zawodowy, którego ranga z roku na rok rosła. Od 2011 TdP wchodzi w skład UCI World Tour, czyli najważniejszego cyklu zawodów w kolarstwie szosowym.

Zobacz też:

VIII Zapewne każdy wie o żółtej koszulce lidera w klasyfikacji generalnej. Kolarze w czasie Tour de Pologne walczą jednak także o inne trykoty. Przyznawane są następujące koszulki:

  • różowa – dla najlepszego zawodnika w klasyfikacji górskiej,
  • czerwona – dla najaktywniejszego kolarza (najwięcej punktów za premie lotne)
  • granatowa – dla najlepszego kolarza w klasyfikacji punktowej

W przeszłości istniały także inne koszulki – np. biało-czerwona dla najlepszego Polaka.

IX Dotychczas odbyło się 71 edycji TdP. Najczęściej, gdyż aż 51 razy wygrywali Polacy. Na drugim miejscu są Włosi z czterema tryumfami, a na trzecim Belgowie mający na koncie trzy zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Po dwa razy wygrywali Rosjanie i Czesi a raz reprezentanci Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii, Francji, Irlandii, Luksemburga i Słowacji.

X Duża część zwycięstw obcokrajowców pochodzi z ostatnich lat. Od 2003 roku, kiedy najlepszy był Cezary Zamana, kolarze spoza Polski wygrali aż 10 kolejnych edycji TdP. Ich dominację w 2014 roku przerwał Rafał Majka. Tryumfy obcokrajowców związane są ze wzrostem prestiżu imprezy, która zaczęła przyciągać najlepszych kolarzy świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski