Menu Region

Przed tą maszyną nie ukryjesz, ile masz lat

Przed tą maszyną nie ukryjesz, ile masz lat

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Adam Synowiec

Prześlij Drukuj
Panie, które pod warstwami pudru i szminki chciałyby ukryć swoje lata, powinny się strzec przechodzenia w okolicach komputerów z oprogramowaniem wymyślonym na University of Illinois.
Taka maszyna bowiem bez problemów precyzyjnie odgadnie wiek człowieka tylko po jego twarzy. Wystarczy jej jedno cyfrowe spojrzenie w oblicze danej osoby.

Wynalazcy tłumaczą, że ich oprogramowanie jest bardzo użyteczne i uniemożliwi na przykład młodocianym osobom zakup alkoholu i papierosów w sklepach i automatach, zablokuje w komputerze internetowe strony, do których dzieci nie powinny mieć dostępu, czy też nie dopuści do korzystania z różnych ulg, które akurat danej osobie z racji jej wieku nie przysługują.

Algorytmy pozwalające rozpoznać wiek człowieka opracowuje zespół uczonych z Beckman Institute w Urbana-Champaign w Stanach Zjednoczonych. Pracami kierują: Thomas S. Huang i William L. Everitt.

Ustalić prawdziwy wiek osoby często jest bardzo trudno, nawet pozbawionej emocji maszynie. Bo widoczne na zewnątrz efekty starzenia się nie są warunkowane jedynie genami, ale też zależą od wielu innych czynników, takich jak choćby warunki życia, miejsce zamieszkania, zdrowie, płeć czy kondycja.

- Także takie atrybuty wyglądu twarzy jak jej ekspresja (i powstające zmarszczki mimiczne) czy pochodzenie etniczne również odgrywają kluczową rolę w analizie wyglądu - tłumaczy prof. Thomas S. Huang w publikacji na stronie internetowej Univeristy of Illinois w Urbana-Champaign.

Prace zespołu Huanga i Everitta zostały opisane na razie tylko na łamach dwóch specjalistycznych magazynów naukowych: "IEEE Transa-ctions on Multimedia" oraz "IEEE Transactions on Image Processing". Algorytmy matematyczne działania programu zostały w University of Illinois przetestowane na zbiorze zdjęć twarzy 1600 osób.

Na razie oprogramowanie jest w stanie ocenić z 50-procentową trafnością wiek osoby z dokładnością do pięciu lat. Ale już z ponad 80-procentową pewnością wiek z dokładnością do lat 10.
Precyzja algorytmów jest stale poprawiana wraz z ciągłymi testami działania programu i dostarczaniem mu kolejnych danych do archiwów zdjęciowych ludzkich twarzy.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się