Menu Region

Jeśli kupiłeś samochód, może odzyskasz część VAT

Jeśli kupiłeś samochód, może odzyskasz część VAT

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Bogdan Kowalski, Tomasz Dominiak

Prześlij Drukuj
Prowadzisz firmę i chcesz kupić auto osobowe, poczekaj kilka miesięcy. Wtedy być może kupisz taki model, jaki chcesz, i nie zapłacisz VAT-em. Zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli już kupiłeś samochód, masz szansę na zwrot części podatku.
Dziś Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu zacznie bowiem sprawdzać, czy obowiązujące w Polsce przepisy w sprawie odliczeń VAT-u od samochodów i paliwa są zgodne z unijnymi dyrektywami. Jeśli wyda korzystne dla podatników rozstrzygnięcie, państwo polskie będzie musiało oddać przedsiębiorcom nadpłacony podatek. Łącznie mogą być to miliardy złotych. Niestety, na orzeczenie trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.


Polskie przepisy podatkowe trafiły do Luksemburga dzięki firmie Magoora, która walczyła o możliwość odliczania VAT-u od paliwa. Wiosną 2005 r. firma wzięła w leasing samochód. Odliczała VAT od rat leasingowych i od paliwa do tego samochodu. W sierpniu 2005 r. przepisy zmieniły się na jej niekorzyść: mogła odliczać już tylko podatek od rat leasingowych, ale straciła prawo do odliczenia VAT od paliwa. Gdy sprawa trafiła do sądu w Krakowie, ten postanowił zapytać o zdanie Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Orzeczenie trybunału będzie ważne dla właścicieli firm, którzy kupują auta osobowe. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej przepisy pozwalały na odliczenie VAT-u przy zakupie samochodów z zamontowaną kratką o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg. Od 1 maja 2004 r. przepisy zaostrzono. Wprowadzono tzw. wzór Lisaka, który podwyższył limit ładowności, uprawniający do odliczenia VAT-u.

Gdy ładowność była mniejsza niż określona wzorem Lisaka, można było odliczać 50 proc. podatku, ale nie więcej niż 5 tys. zł. W 2005 roku przepisy zaostrzono po raz drugi. Prawo do odliczenia pełnego podatku dostali nabywcy samochodów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Pozostali mogli odliczyć do 60 proc. podatku, ale nie więcej niż 6 tys. zł.

Przedsiębiorcy dostali zatem mocno po kieszeni. Podatek VAT to 22 proc. wartości auta, a VAT w litrze benzyny to dzisiaj ok. 80 gr.

Jeżeli ETS uzna, że likwidacja wzoru Lisaka była niezgodna z prawem Unii Europejskiej, z pełnego odliczenia będą mogły skorzystać auta spełniające jego kryteria. Chodzi m.in. o luksusowe samochody terenowe i duże auta typu kombi.

Jeśli Trybunał stwierdzi, że niezgodna z regulacjami unijnymi była także likwidacja kratek, z pełnego odliczenia będą mogły korzystać auta z kratkami. Firmy odliczą także VAT na paliwo wykorzystywane do tych samochodów.

Na pozytywny wyrok ETS w sprawie VAT-u od aut dla firm liczy też branża samochodowa. W ostatnich miesiącach ich sprzedaż w salonach spada, a przywrócenie korzystnych dla przedsiębiorców przepisów pozwoliłoby na odwrócenie tego trendu.

Działy sprzedaży w koncernach motoryzacyjnych są gotowe praktycznie z dnia na dzień zwiększyć ofertę aut spełniających wzór Lisaka. Do łask przedsiębiorców mogą więc znów wrócić modele takie jak Renault Laguna w wersji kombi, a nawet terenówki w rodzaju Toyoty Land Cruiser.

Eksperci podatkowi z kancelarii Baker&McKenzie prowadzący sprawę przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu przewidują, że konsekwencją wyroku ETS może być powrót do pełnych odliczeń VAT-u w przypadku wielu modeli samochodów.

Wzrośnie też zainteresowanie nowymi autami, a spadnie używanymi z importu. Zwiększy się bezpieczeństwo na polskich drogach. Mogą spaść koszty działalności przedsiębiorstw, które płacą VAT.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się