Menu Region

Gruźlica, bakterie coli i HIV płyną w ściekach ze szpitali

Gruźlica, bakterie coli i HIV płyną w ściekach ze szpitali

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Abramowicz

9Komentarzy Prześlij Drukuj
Szpitali, które nie mają skutecznych oczyszczalni ścieków, są dziesiątki. Epidemiolodzy ostrzegają: to tykająca bomba biologiczna.
Wirusy HIV oraz wirusowego zapalenia wątroby, prątki gruźlicy, bakterie coli oraz dziesiątki innych wirusów i bakterii odkryto w ściekach wypływających z Pomorskiego Centrum Gruźlicy i Chorób Zakaźnych w Gdańsku.

Od początku roku nie było miesiąca, aby przynajmniej w jednej sieci wodociągowej w Polsce nie wykryto bakterii coli. Wody nie wolno było pić w Pleszewie w Wielkopolsce, Baranowie Sandomierskim, Nisku czy w Korczynie na Podkarpaciu. Ale niebezpieczeństwo, że bakterie zatrują wodę w dużych miastach - jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków - jest ogromne. Bo drobnoustroje opuszczają szpitale w ściekach i niezabite trafiają do rzek.

W Polsce nikt nie bada tego, co szpitale wypuszczają do kanalizacji. Nikt nawet nie pilnuje, czy przepisy w tej sprawie są przestrzegane. W Gdańsku skażenie odkryto przypadkowo - tylko dlatego, że Pomorskie Centrum Gruźlicy samo zleciło zbadanie swoich nieczystości. - Włos jeży się na głowie, gdy pomyśleć, że to wszystko trafiało do kanalizacji miejskiej - mówi dr Bogdan Lamparski, dyrektor gdańskiego szpitala. - Na szczęście problem mamy już za sobą. W czwartek otwieramy nowoczesną stację dezynfekcji ścieków, pierwszą taką w Polsce. Dzięki naświetlaniu lampami UV zniszczymy prawie sto procent bakterii.

W 1997 r. Ministerstwo Zdrowia nakazało, aby wszystkie szpitale oczyszczały swoje ścieki. Prawo jednak - ze względu na szpitalną biedę - złagodzono. Obowiązująca w Polsce od czerwca 2001 r. ustawa ograniczyła wymagania do placówek mających oddziały zakaźne lub leczące pacjentów z chorobami zakaźnymi. Ale nikt nawet tego zliberalizowanego nakazu nie wyegzekwował.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, który powinien kontrolować szpitale, nie ma pojęcia, ile placówek ma już oczyszczalnie. - My nic nie wiemy, szczególnie że gdańskie badania są jednymi z pierwszych - mówi Katarzyna Biedrzycka, szefowa biura współpracy z zagranicą i komunikacji społecznej.

Bakterie szpitalne to mutacje odporne na antybiotyki, dlatego są śmiertelnie niebezpieczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia zdarzały się już przypadki zakażenia żółtaczką spowodowane wirusami ze ścieków. O kłopotach z przyszpitalnymi oczyszczalniami było w Polsce cicho, bo to niewygodny temat. W Łodzi chlorownię ma tylko Szpital im. Biegańskiego, jedyna zakaźna placówka w regionie. Ścieki z oddziałów zakaźnych w Bełchatowie i Piotrkowie Trybunalskim są neutralizowane podchlorynem sodu i wapnia. Na Śląsku i w Krakowie jest podobnie. Większość szpitali przyznaje, że ze ściekami nie robi nic.

Epidemiolodzy twierdzą, że nie jest możliwe przeprowadzenie badań pokazujących prostą zależność liczby zachorowań, np. na żółtaczkę, od skuteczności oczyszczania ścieków przez szpitale. Bo trudno ustalić, w jaki sposób pacjent się zaraził. To tak samo jak podróż samolotem z chorym na grypę. Może on zarazić wszystkich, a może nikogo.

W Polsce na wirusowe zapalenie wątroby typu B choruje ponad 75 tys. osób. Skala bakteryjnych zatruć pokarmowych, jako że nie ma obowiązku ich rejestracji, nawet nie jest znana.

1 »
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

dezynfekcja

+31 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Michał (gość)  •

Jaki przepis z 1997 roku (Ministra Zdrowia) mówi o konieczności dezynfekcji ścieków szpitalnych

odpowiedzi (0)

skomentuj

dezynfekcja

+24 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Michał (gość)  •

Jaki przepis z 1997 roku (Ministra Zdrowia) mówi o konieczności dezynfekcji ścieków szpitalnych

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do Lekarza medycyny - Add

+27 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obsługa stacji UV (gość)  •

Słabiutki z Ciebie lekarz, skoro nie wiesz, że takie zarazki jak prątki gruźlicy, wirusy HIV i HBV a także rotawirusy bardzo ładnie przechowuwują się we wszelkich ściakach, w których na wskutek rozkładu chemicznego podnosi sie temperatura ścieku. Wystarczy te kilka stopni w górę i mamy prawdziwy kisielek pełen aromatycznych pratków i wszelkiego innego paskudztwa ....
Ty może weź się zajmij uprawą roli, bo z taką wiedza jak Twoja to moich dzieci nie chciałbym, żebyś kolego leczył :-(

odpowiedzi (0)

skomentuj

bakterie

+38 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

robert (gość)  •

straszne to co tutaj wyczytałem o szpitalach i ich ściekach.

odpowiedzi (0)

skomentuj

termometry z rtęcią

+23 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

M.S. (gość)  •

Kilka miesięcy temu zaniosłam stłuczony termometr z rtęcią (rtęć nie wypłynęła) do najbliższej przychodni lekarskiej z pytaniem, czy mogłabym i gdzie zostawić termometr. Niestety, nikt nie potrafił mi pomóc. W końcu zostawiłam w gabinecie zabiegowym, ale nie jestem pewna, czy został dobrze zabezpieczony. Proszę, napiszcie tekst o tym co robić, gdzie utylizować różne niebezpieczne, trujące, lub zanieczyszczające substancje, tj. leki, antybiotyki, baterie, rtęć itp.

odpowiedzi (0)

skomentuj

cytat

+18 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

a@a.pl (gość)  •

"zakażenia wirusowym (...) spowodowane bakteriami, które wydostały się ze szpitali." - to wystarczy za cały komentarz do artykułu

odpowiedzi (0)

skomentuj

Klamstwa!

+30 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Lekarz Medycyny (gość)  •

Za taka dezinformacje powinniscie zaplacic wysoka kare. Ani HIV ani pratek gruzlicy nie sa w stanie przezyc w sciekach! Klamstwa te sa tak karygodne, ze chyba zloze doniesienie do prokuratury o popelnieniu przez was przestepstwa. Tego rodzaju dezinformacja jest szkodliwa i powinna byc pietnowana.

odpowiedzi (0)

skomentuj