Menu Region

Film czesko-polskiej produkcji kandydatem do Oskara

Film czesko-polskiej produkcji kandydatem do Oskara

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna postanowiła wskazać jako kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny "Braci Karamazow" w reżyserii Petra Zelenki. Film ten jest czesko-polską koprodukcją.
Wiadomość o zgłoszeniu do Oscara ucieszyła producenta filmu Czestmira Kopeckiego z wytwórni Prvni verzejnopravni. Jego zdaniem to właśnie artystyczne obrazy, a nie kasowe szlagiery są dla Czechów jedyną szansą na sukces w międzynarodowej konkurencji.

Koproducentami filmu są polska wytwórnia Warsaw Pact Filmproduction oraz Telewizja Czeska. Rzecz dzieje się w kombinacie nowohuckim, który w filmie zastępuje czeska huta Hradek koło Pilzna.
We jej industrialnym wnętrzu grupa aktorów z Czech przygotowuje inscenizację dramatu Dostojewskiego. Występują dla jednego widza: polskiego stróża, który jednocześnie ze sceniczną przeżywa osobistą tragedię. To wzruszająca rola Andrzeja Mastalerza.

Muzykę do filmu skomponował Jan A.P. Kaczmarek, zdobywca Oscara za ścieżkę dźwiękową do "Marzyciela".

Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna od połowy lat dziewięćdziesiątych zgłosiła 13 filmów do nominacji na Oscara. Trzy z nich ją otrzymały, jeden - "Kola" w reżyserii Jana Svieraka - zdobył nagrodę amerykańskiej Akademii Filmowej. Poza tym Czesi mają na swym koncie jeszcze sześć takich statuetek. Pierwszą zdobyli już 60 lat temu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się