Menu Region

Najstarsze ślady życia zwierzęcego na ziemi

Najstarsze ślady życia zwierzęcego na ziemi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anne Barrowclough "The Times"

Prześlij Drukuj
Odkryta w Australii rafa koralowa ma 650 mln lat. Naukowcy znaleźli w niej ślady wczesnego prymitywnego życia. Bardziej wiekowego od najstarszych znanych skamielin zwierząt.
Na rafę natrafiło w północnej części pasma Gór Flindersa trzech badaczy z Melbourne. Naukowcy z Instytutu Nauk o Ziemi z miejscowego uniwersytetu twierdzą, iż ich badania mogą poszerzyć stan naszej wiedzy o zmianach klimatycznych we wczesnym okresie historii globu.

Rafa z praantypodów była dziesięć razy wyższa, niż liczy grzbiet Wielkiej Rafy Koralowej. Istniała przez 5-10 mln lat w okresie tropikalnym, pomiędzy dwoma epokami lodowcowymi. Zbliżone wiekowo, liczące około 800 mln lat, pozostałości innej rafy znajdują się na terenie arktycznej części Kanady.

- Nigdy przedtem nie odkryto takich śladów złożonych mechanizmów - ich obecność w tych pozostałościach już potwierdziliśmy.
W żadnym znanym nam miejscu nie znaleziono niczego podobnego do tych skamieniałości, ale wskazują one na organizmy mające budowę podobną do struktury komórkowej niektórych zwierząt - mówi prof. Malcolm Wallace.

Najstarsze znane skamieliny zwierzęce liczą 570 mln lat. Pozostałości rafy z Gór Flindersa są o 80 mln lat starsze. - To jak najbardziej właściwy wiek. Mogli wtedy żyć "prekursorzy" naszych zwierząt - dodaje Wallace.

W okresie formowania się rafy wschodnią część Australii wciąż pokrywał ocean. - Pod wpływem trwających miliony lat ruchów płyt tektonicznych rafa z pozycji poziomej obróciła się o 90 stopni ku górze. To tym siłom tektonicznym zawdzięczamy, że pradawna historia wyszła na jaw w teraźniejszości. "Wypchnęły" one jej ślady na powierzchnię - mówi Jonathan Giddings, współpracownik prof. Wallace'a.

Naukowcy nazwali prarafę Oodnaminta. Termin ten pochodzi od nazwy starej szopy znajdującej się nieopodal miejsca, gdzie badacze natrafili na pierwsze ślady znaleziska.

Naukowcy twierdzą, iż pozostałości rafy wskazują, że w okresie jej formowania się ocean był w stanie stosunkowego zastoju. Dwutlenek węgla wody utrzymywały w swoich głębiach, nie wydzielając go do atmosfery.- Proces ten mógł wywrzeć dramatyczny wpływ na pogodę. Analiza jego przebiegu pomoże nam wyjaśnić przyczyny tak skrajnych zmian klimatu.
Tłum. Z. Mach

Podobne stworzenia żyły w morzach 600 mln lat temu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się