Menu Region

Mira Suchodolska: Robin Cook umarłby z przerażenia

Mira Suchodolska: Robin Cook umarłby z przerażenia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

redaktor Magazynu

Prześlij Drukuj
Mam dla Państwa dobrą wiadomość: szpital zakaźny w Gdańsku, który wczoraj wypuszczał ze ściekami miliardy bakterii i wirusów, dorobił się nowoczesnej oczyszczalni.
Jest szansa, że emisja wszystkich HCV, HBV, HIV-1 i HIV-2, prątków, krętków i strach pomyśleć czego jeszcze będzie ograniczona. A ludzie, którzy w wyniku zetknięcia z nimi mogliby zapaść na śmiertelną chorobę, bezpieczniejsi.

Drugą dobrą wiadomością jest ta, że większość szpitali zakaźnych w Polsce jakieś oczyszczalnie już ma. Ale to by było tyle, jeśli chodzi o pozytywy. Reszta informacji będzie niczym z książek niejakiego Robina Cooka.

Z tym że, w odróżnieniu od prozy tego twórcy thrillerów medycznych, każda z nich jest faktem. Zacznijmy od konstatacji, że ludzie chorzy na wirusowe zapalenie wątroby czy zakażeni gronkowcem (paciorkowcem, którąś ze zjadliwszych odmian grzyba - ulubione podkreślić) leżą także w normalnych szpitalach, które oczyszczalni zakładać nie muszą.

Owszem, był kiedyś pomysł (nawet ustawa), w 1997 r., ale szybko się z tego wycofano, bo taka oczyszczalnia-odkażalnia to drogi interes. Ta w Gdańsku kosztowała 1,7 mln zł, co dla szpitali jest kwotą horrendalną.

Tak więc z co drugiego (przynajmniej!) wraz brudną wodą wydostają się na świat kosmiczne ilości drobnoustrojów. Mało tego: pływają one w bulionie przyprawionym antybiotykową zawiesiną wypłukaną ze strzykawek, w której mutują sobie komfortowo i uodporniają się po kolei na te wszystkie specyfiki, które ludzkości udało się wytworzyć.

Brrrr. Nie jestem epidemiologiem, więc to ich rozwadze polecam tezę, że zwiększająca się w ostatnich latach liczba ognisk sepsy w Polsce może mieć z tym jakiś związek.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się