Menu Region

Tymoszenko zapewnia o postępach ws. umów dotyczących...

Tymoszenko zapewnia o postępach ws. umów dotyczących ropociągu Odessa-Brody

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Premier Julia Tymoszenko zapewnia, że w najbliższym czasie skończą się prace nad nowymi umowami dotyczącymi ropociągu Odessa-Brody. Chodzi o zmianę kierunku jego wykorzystania na zgodny z pierwotnymi założeniami, czyli znad Morza Czarnego do granic Unii Europejskiej.
Julia Tymoszenko podkreśliła, że rząd popiera takie rozwiązanie i prowadzi rozmowy z krajami, które są nim zainteresowane. Premier zaznaczyła jednak, że do czasu podpisania umów z władzami państw, którym zależy na wykorzystaniu ropociągu z Odessy do Brodów, nie zgodzi się na wszelkie zmiany w jego funkcjonowaniu.

Zdaniem Julii Tymoszenko, plany sekretariatu prezydenta doprowadzą do całkowitego pozbawienia rurociągu dostępu do ropy.
Przedstawiciele Wiktora Juszczenki zaproponowali podpisanie kontraktów z dwoma prywatnymi firmami. Premier odrzuciła te propozycje w połowie lipca twierdząc, że mają one charakter korupcyjny i chodzi o przejęcie kontroli nad rurociągiem przez biznesmena Ihora Kołomojskiego.

W takim wypadku sekretariat prezydenta przedstawił inne rozwiązanie - zaangażowanie firmy Ukrnafta, w której większość akcji ma skarb państwa. Według ukraińskich mediów, ją także kontroluje Ihor Kołomojski. Ukrnafta miałaby zapewnić dostawy ponad 8 milionów ton ropy, która zostałaby przetransportowana z Odessy do Brodów i wykorzystana w dwóch zachodnioukraińskich rafineriach. Julia Tymoszenko dotąd nie odpowiedziała na te propozycje i powtarza, że konieczne jest podpisanie bezpośrednich kontraktów z dostawcami i odbiorcami ropy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się