Menu Region

Zderzacz Hadronów wyłączony z badań co najmniej do wiosny

Zderzacz Hadronów wyłączony z badań co najmniej do wiosny

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Najpotężniejszy w historii ludzkości akcelerator cząstek - Wielki Zderzacz Hadronów - będzie nieczynny co najmniej do wiosny przyszłego roku. Tym samym jeden z najważniejszych eksperymentów naukowych 21. wieku opóźni się o kilka lub kilkanaście miesięcy.
Tuż po uruchomieniu zderzacza, dwa tygodnie temu zepsuł się transformator zapewniający niską temperaturę w urządzeniu. Początkowo wyglądało na to, że awaria została błyskawicznie usunięta, ale okazało się, iż uszkodzenia są znacznie poważniejsze niż sądzono. Do kolistego tunelu o długości 27 kilometrów, stanowiącego jedną z najważniejszych części urządzenia, wylał się ciekły hel.

Eksperci z ośrodka CERN w Szwajcarii, którzy nadzorują pracę zderzacza, stwierdzili, że nie da się go naprawić przed sezonem zimowym, kiedy to urządzenie i tak miało zostać wyłączone w celach konserwacyjnych. Tym samym eksperyment, który może odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące powstania i budowy wszechświata, został przerwany, nim jeszcze na dobre się rozpoczął.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się