Menu Region

Zarzuty wobec synowej Gierka

Zarzuty wobec synowej Gierka

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aldona Minorczyk-Cichy

Prześlij Drukuj
Osiem lat więzienia za przyjęcie łapówek na ponad 300 tys. zł grozi prof. Ariadnie G.-Ł., światowej sławy okulistce i byłej synowej nieżyjącego I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka.
Wczoraj w katowickiej prokuraturze okręgowej usłyszała zarzuty.

Zdaniem śledczych jako szefowa najlepszej w kraju kliniki okulistycznej (Szpital nr 5 w Katowicach) przyjmowała łapówki od przedstawicieli firm produkujących sprzęt i materiały medyczne.

Nie ujawniono, czy profesor przyznała się do winy. - Zarzuty dotyczą lat 2005-2007, czyli czasu, kiedy Ariadna G.-Ł. pełniła funkcję publiczną, była dyrektorem kliniki - mówi prokurator Marta Zawada-Dybek, rzeczniczka katowickiej prokuratury okręgowej. - W ciągu dwóch tygodni musi wpłacić 300 tys. zł poręczenia majątkowego. Nie może także opuszczać kraju.

Jednym z dowodów winy lekarki jest raport pokontrolny NIK, który opublikowano w lutym. Ten dotyczący okulistki jest porażający.

Wynika z niego, że w klinice kwitła korupcja, ustawianie przetargów, niegospodarność, wykorzystywanie szpitala do celów prywatnych. Placówka straciła miliony. Nieprawidłowości dotyczą m.in. przetargów na leki i sprzęt, badań klinicznych leków, sponsorowania wyjazdów zagranicznych lekarzy i spraw finansowych głównie w latach 2002-2007.

Ariadna G.-Ł. to medyczna sława. Jako pierwsza w kraju wprowadziła mikrochirurgię w operacjach oka. Ale tajemnicą poliszynela były jej skłonności do alkoholu. W marcu 2007 roku została zatrzymana w klinice pod wpływem alkoholu. W lutym 2008 roku Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach zawiesiła jej prawo do wykonywania zawodu. Powód? Choroba alkoholowa. Po odbyciu terapii okulistka będzie mogła się starać o przywrócenie uprawnień.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się